لمینت یا کامپوزیت ونیر ؟ کدام یک بهتر است ؟

ونیر کامپوزیت و لمینت دندان، هر دو به عنوان یک روش دندانپزشکی برای ترمیم و زیبایی دندان ها به کار می روند. که از طریق هر دو روش می توانید دندان های سفید مرواریدی و سالم داشته باشید. با اینکه هم روکش های لمینتی و هم کامپوزیتی هر دو برای بهبود دندان و اصلاح لبخند فرد استفاده می شوند، اما برخی افراد در انتخاب آنها دچار تردید هستند. دوراهی لمینت یا کامپوزیت برای فردی که خواستار لبخندی زیباست ممکن است پیش بیاید. هر دوی آن ها موادی نازک، همرنگ دندان و سفارشی هستند که به جلوی دندان ها متصل شده و به انواع مشکلات دندانی رسیدگی می کنند. تصمیم گیری در مورد این که بین ونیر کامپوزیت و لمینت دندان کدام برای شما مناسب است، به مجموعه معیار های متفاوتی بستگی دارد.
پس از بررسی دقیق مزایا و معایب روکش های دندانی، می توانید هر نوع را بسنجید تا به یک نتیجه معقول برسید. در زیر تفاوت لمینت و کامپوزیت را به طور کامل توضیح داده یم.

وینر کامپوزیت چیست؟

ویژگی های مشترک ونیر کامپوزیت ها و لمینت های دندانی

انواع ونیر کامپوزیت و لمینت دندان در موارد زیر کاربرد دارند:

  • اصلاح دندان های کج یا بد شکل
  • ترمیم دندان های شکسته
  • دندان ‌های لکه ‌دار یا تغییر رنگ در زمانی که جرم گیری موثر نیست
  • دندان هایی که در اثر سایش کوتاه شده اند
  • دندان هایی که خیلی از هم فاصله دارند

ونیر کامپوزیت و لمینت دندان چه زمانی مفید هستند؟

مزیت های لمینت دندان نسبت به کامپوزیت

اگرچه ونیر کامپوزیت ها دارای تعدادی مزیت هستند، اما یک زمینه وجود دارد که نمی توانند با لمینت رقابت کنند و آن، دوام است. لمینت، ماده ای به مراتب قوی تر از ونیر کامپوزیت است.
عمر لمینت دندان بسیار زیاد است و لمینت ها به طور متوسط ​​۱۰ تا ۱۵ سال دوام می آورند. اگرچه زمانی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کرده و از دستورالعمل های دندانپزشک خود پیروی کنید، می توانند حتی برای مدت طولانی تری دوام بیاورند.
ونیر های کامپوزیت تقریباً نصف طول عمر لیمنت را دارند، یعنی چیزی بین ۵ تا ۷ سال. قیمت لمینت دندان با توجه به طول عمر بالای آن می تواند مقرون به صرفه باشد.
اکثر دندانپزشکان موافقند که لمینت ها طبیعی ترین و شبیه ترین زیبایی دندان را ارائه می دهند. لمینت دارای کیفیت نیمه شفافی است که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می شود، در برابر لکه و بریدگی بسیار مقاوم است.
از طرف دیگر، ونیر های کامپوزیت مستعد لک هستند، به این معنی که ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا از برخی از مواد غذایی لکه ‌زا اجتناب کنید. کامپوزیت همچنین برای دستیابی به زیبایی دندان طبیعی نیاز به پولیش دارد.

بیشتر بخوانید : لمینت دندان چیست ؟ (مزایا و معایب و مراحل انجام)

 

درمان یک روزه کامپوزیت

تفاوت لمینت و کامپوزیت ونیر

دانستن تفاوت بین لمینت دندان و ونیر کامپوزیت مهم است زیرا می تواند به بیمار کمک کند تا تصمیم بگیرد که کدام گزینه برای دندان ها و نیازهای لبخندش بهترین است.
برای مثال، افرادی که دندان ‌های کج دارند یا دارای شکاف هستند، بهتر است روکش‌ هایی را که انعطاف ‌پذیرتر و پایدارتر از لمینت‌ های دندانی هستند، تهیه کنند.
با این حال، اگر مشکل تغییر رنگ یا تراشه های جزئی باشد، لمینت ها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا سبک وزن بوده و نیازی به حذف مینای دندان ندارند. قیمت لمینت دندان ثابت بیشتر است اما در عوض طول عمر بالاتری دارد.

لمینت یا کامپوزیت ؟ کدام یک دندان را زیباتر می سازد؟

در آخر اینکه کدام یک از بین لمینت و کامپوزیت برای زیباسازی دندان بهتر است، تا حدودی به شرایط بیمار بستگی دارد. هر دو روش برای زیبایی و بهسازی دندان ها به کار برده می شود. وینر کامپوزیت ها و لمینت ‌های دندان، گزینه ‌های عالی برای تقویت طرح لبخند هستند. در اولین فرصت به کلینیک دندانپزشکی مهدیس مراجعه کنید تا دریابید که آیا شما کاندید مناسبی هستید یا خیر و این که کدام گزینه برای شما بهترین انتخاب است!
هم چنین جهت اطلاع از هرینه لمینت دندان با پزشکان تماس بگیرید. کلینیک دندانپزشکی مهدیس در غرب تهران، با بهترین امکانات و تجهیزات در راستای بهبود طرح لبخند آماده ارائه خدمات به طور شبانه روزی است.

کدام روش برای زیباسازی دندان ها بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست