بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست ؟


بلیچینگ دندان یکی از پرطرفدارترین روش های زیبایی دندان در سال های گذشته برای زیبا جلوه دادن دندان های سالم است. بلیچینگ دندان فرآیندی است که توسط دندانپزشک با کمک ژل های سفید کننده دندان برای از بین بردن تغییر رنگ موجود در مینای دندان یا تغییر رنگ ناشی از دلایل اضافی مانند مصرف شدید چای، قهوه و سیگار در طول زمان انجام می شود.
تصویر قبل و بعد بلیچینگ دندان
تصویر قبل و بعد بلیچینگ دندان

انواع روش های بلیچینگ دندان چیست؟


بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی:

این روش از بلیچینگ دندان در مطب توسط متخصص بلیچینگ انجام می شود. از مواد شیمیایی پراکسید با غلظت بالا در مدت زمان کوتاه استفاده می شود. متخصص بلیچینگ باید از تخصص بالا برخوردار باشد. استفاده از مواد شیمیایی می تواند به لثه و دندان های شما آسیب وارد کند. و دندان درد ایجاد کند. در این روش یک جمع کننده گونه در دهان بیمار قرار داده می شود. این کمک می کند تا تمام دندان هایی که هنگام لبخند زدن فرد قابل مشاهده هستند در معرض دید قرار گیرند. یک سد لاستیکی مایع یا رزین سخت‌کننده روی بافت لثه رنگ می‌شود.
این به منظور محافظت در برابر هرگونه تحریکی است که می تواند توسط ژل سفید کننده ایجاد شود. ژل بلیچینگ حاوی پراکسید هیدروژن روی دندان ها اعمال می شود. برای چند دقیقه روی دندان ها خواهد ماند. بعد از مدتی ژل سفید کننده شسته یا ساکشن می شود. سپس ژل تازه برای یک یا چند دوره اضافی حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه اعمال می شود. برخی از درمان‌های سفیدکننده دندان شامل استفاده از نور لیزر است (بلیچینگ دندان با لیزر نامیده می شود). در حین استفاده از ژل، دندان های بیمار برای تعیین میزان سفید شدن آنها بررسی می شود. این همچنین به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دهان کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا سفید کننده بیشتری نیاز است یا خیر.
در صورتی که میزان سفیدی مورد نظر به دست نیامد، دندانپزشک جلسات بیشتری برای مراجعه کننده تعین می کند.در بعضی مواقع دندانپزشک همچنین ممکن است بلیچینگ در منزل را طی دستور العمل خاص به شما توصیه کند.

بلیچینگ دندان در خانه (هوم بلیچینگ):

آیا بلیچینگ به دندان ها آسیب می رساند؟

محلول های مورد استفاده در فرآیند سفید کردن دندان بی ضرر هستند. نکته مهم این است که داروی مورد استفاده در سفید کردن دندان توسط دندانپزشک با توجه به ساختار دندان شما تعیین می شود. میزان بلیچینگ رنگ دندان شما بسته به داروی مورد استفاده و ساختار دندان شما متفاوت است.
توجه : استفاده خود سرانه در روش های خانگی بدون مشورت متخصص بلیچینگ ممکن است به لثه و مینای دندان آسیب وارد کند.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟


ژل های بلیچینگ که در فرآیند بلیچینگ استفاده می شود، بسته به فرد ممکن است سطوح مختلفی از حساسیت را در دندان ها ایجاد کند. از جمله عوارض می توان به حساسیت به نوشیدنی های گرم و سرد باشد که ممکن است کمی آزار دهنده باشد. نکته مهم این است که حساسیت ایجاد شده در اثر بلیچینگ در عرض ۲۴-۴۸ ساعت از بین می رود.
دندانپزشک شما می تواند فلوراید بمالد و خمیردندان حساسیت زدایی را برای کاهش حساسیت و سهولت در گذراندن این فرآیند توصیه کند.

آیا بلیچینگ دندان ضروری است؟


دندان های سفید و زیبا در هنگام برقراری ارتباط با افراد بسیار مهم است. همچنین در افرایش اعتماد نفس هم تا حدودی تاثیر مثبت دارد. علاوه بر بدشکلی، دندان های تیره و خراب می توانند بر زندگی اجتماعی شما تأثیر منفی بگذارند. اگرچه روش‌های طبیعی سفید کردن دندان‌ها مانند سفید کردن دندان با کربنات، خمیر دندان سفیدکننده و قلم سفیدکننده دندان که می‌توانید در خانه استفاده کنید میزان سفیدی مشخصی را فراهم می‌کند، اما می‌توان با بلیچینگ دندان‌های سالم‌تر و سفیدتری داشت که یک روش سفید کردن دندان به صورت حرفه‌ای است.

ژل بلیچینگ دندان

چرا دندان ها سفیدی خود را از دست می دهند؟


از دلایل مهم از دست دادن سفیدی دندان، استفاده از آنتی بیوتیک ها در رحم مادر یا در دوران شیرخوارگی در نوزادی می باشد، نقص های ساختاری که در دوره جایگزینی دندان های شیری با دندان های دائمی ایجاد می شودد هم می توانند باعث شوند تا دندان ها سفیدی خود را از دست بدهند. همچنین مصرف غذاهای رنگی به ویژه چای، قهوه، سیگار و مصرف زیاد فلوراید باعث می شوند تا دندان ها تغیر رنگ دهند.
تغییر رنگ و از بین رفتن سفیدی دندان ها ممکن است هم در داخل و هم از خارج دندان انجام شود. تغییر رنگ داخلی لکه هایی است که به مینای دندان نفوذ کرده و با مسواک زدن پاک نمی شوند. فرآیند بلیچینگ نیز نتایج خوبی در این نوع رنگ‌ آمیزی می‌دهد. از طرف دیگر، رنگ بیرونی ناشی از مصرف مکرر موادی مانند چای، قهوه و سیگار است که ممکن است دندان ها را لکه دار کند. از بین بردن چنین لکه هایی با روش بلیچینگ دندان امکان پذیر است.

زمان ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است ؟


اگرچه اثر بلیچینگ دندان در افراد مختلف متفاوت است، اما برای حدود ۶ تا ۲۴ ماه دائمی است. در طول فرآیند بلیچینگ و حدود ۲ هفته پس از عمل بلیچ کردن دندان ها، باید از مصرف مواردی مانند چای، قهوه، سیگار که رنگ دندان های شما را تغییر می دهند پرهیز کنید.

چه کسانی می توانند بلیچینگ دندان انجام دهند ؟


هنگامی که دندان های سالمی دارید و بیماری های لثه ندارید، می توانید اقدام به سفید کردن دندان های خود کنید. اگر پوسیدگی دندان یا مشکل مشابهی دارید یا برای مدت طولانی مشکل لثه دارید، ابتدا باید این مشکلات برطرف شود. کسانی که قطعاً نباید دندان های خود را سفید کنند، زنان باردار، مادران شیرده و کودکانی هستند که هنوز رشد دندان خود را کامل نکرده اند. بلیچینگ دندان برای این افراد توصیه نمی شود.

فهرست