لمینت دندان

لمینت دندان چیست ؟


لمینت دندان یا بعضی مواقع به آن ونیر نیز می گویند، لایه‌ای نازک از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصلهٔ بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شوند. لمینت ها یا از جنس رزین کامپوزیت هستند که به طور مستقیم داخل مطب ساخته می‌شوند (گاهی به آن‌ها ونیر کامپوزتی نیز می‌گویند). و یا از جنس چینی (پرسلن) هستند که در لابراتور ساخته می‌شوند (به آن‌ها ونیر سرامیکی نیز گفته می‌شود). روکش های پرسلن به دلیل بازتاب نور طبیعی تر به نظر می رسند و از مقاومت بیشتری هم در برابر لکه ها برخوردار هستند. هزینه لمینت دندان با کامپوزیت در مقایسه با هزینه لمینت سرامیکی ارزان تر می باشد. در زیر مزایا و معایب لمینت دندان را به طور مفید شرح داده ایم.
لمینت دندان
لمینت باعث زیبایی لبخند فرد می شود

انواع لمینت دندان


لمینت کامپوزیتی

لمینت سرامیکی (لمینت دندان با پرسلن)

نوعی پوشش از جنس سرامیک به نام ونیر پرسلن یا لمینت سرامیکی که برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان به کار برده می شود. اصلاح نامرتبی ها، به هم ریختگی، کوتاهی و بلندی، اصلاح رنگ دندان و شکستگی های دندانی همه از ویژگی های لمینت سرامیکی است. لمینت سرامیکی همانند کامپوزیتی می تواند فاصله های بین دندان را از بین ببرد. برای بزرگ کردن دندان های ریز و بد شکل می توان از لمینت سرامیکی استفاده کرد.

مراحل کلی انجام لمینت دندان

لمینت سرامیکی در چند جلسه انجام می شود ؟

لمینت سرامیکی در دو جلسه انجام می شود. در جلسه اول ابتدا قالب گیری می شود و در در جلسه دوم لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند و با چسباندن بسیار قوی با رزین روی سطح دندان می چسبند. در صورت نصب صحیح در تمام مراحل، لمینت ها با دندان ها یکپارچه می شوند، هیچ شکاف یا نابرابری وجود ندارد و می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن دندان های طبیعی استفاده کنید.
ضمناً قالب ها به لابراتوار دندان‌پزشکی ارسال می‌شوند، لمینت‌ها به صورت پوسته چینی نازک ساخته می‌شوند و در کوره یا سوهان بر روی بلوک چینی قرار می‌گیرند تا زیباترین، براق ترین و شفاف‌ترین آن‌ها و مشابه مینای دندان شما ساخته شود.
بدیهی است برای ساخت لبخند طبیعی و حفظ سلامت لایه های دندان، دقت و تبحر دندانپزشک و همکاری آزمایشگاه متخصص ضروری است و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و شایسته است.

مزایای لمینت دندان


ایجاد و بهبود طرح لبخند: روکش های لمینت می توانند شکستگی ها و ترک ها و تغیر رنگ ها را به خوبی پوشش دهند. از مهمترین مزیت های لمینت دندان بهبود لبخند فرد می باشد. رفع شکستگی و یا ناهنجاری و به وجود آوردن یکنواختی و یکدست کردن دندان ها اعتماد به نفس و زیبایی فرد را افزایش می دهد.

بسیار طبیعی به نظر می رسند: روکش های پرسلن به گونه ای ساخته می شوند که در دهان شما طبیعی به نظر برسند.

ونیرهای دندانی به حذف کمی مینای دندان نیاز دارند: ونیر های لمینتی برای قرار دادن روی دندان نیاز به کمتر تراشیده شدن دارند. از این رو مینای دندان کمتر دچار آسیب می شود. 

لمینت دندان باعث جلوگیری از تغیر رنگ دندان می شود: با رعایت بهداشت دهان و دندان و آگاهی از غذاهایی که می خورید، می توانید به ماندگاری روکش های خود برای سال های آینده کمک کنید. روکش های دندانی بیشترین تماس را با غذا و نوشیدنی هایی که می خورید دارند.

لمینت ها نیاز به مراقبت کمتری دارند: در حالی که روکش ها در برابر لکه مقاوم هستند، برای حفظ سلامت دهان و دندان باید دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

طول عمر بالای لمینت: لمینت ها اگر همانند سایر روش های بهبود طرح لبخند از مراقبت های بهداشتی لازم برخوردار باشند، می توانند مدتی طولانی روی دندان های شما جلوه ای زیبا ارائه دهند و از طول عمری بالا برخوردار باشند.

معایب و عوارض لمینت دندان


در طول قرار دادن روکش، دندانپزشک باید مقداری مینا را از سطح دندان های شما جدا کند تا روکش ها به درستی جا بیفتند. متأسفانه، حذف مینای دندان می تواند دندان های شما را مستعد حساسیت کند. ممکن است زمانی که غذای سرد یا گرم مصرف می کنید، این را تجربه کنید. مشکلات حساسیت را می توان با داروها و درمان هایی که توسط دندانپزشک شما تجویز می شود، پیشگیری کرد. با این حال، اگر دارو کمکی نکرد، باید فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

برگشت پذیر نبودن انجام لمینت : به دلیل اینکه برای انجام لمینت لایه ای از مینای دندان برداشته می شود، پس از مدتی نمی توانید لمینت را بردارید و از موارد دیگر استفاده کنید. 

عدم ترمیم دندان لمینت شده : چنانچه لمینت شما دچار شکستگی شود نمی توانید آن را ترمیم کنید و حتما باید لمینت تعویض شود.

ملتهب شدن لثه : بافت های لثه به زمان نیاز دارند تا با روکش تازه قرار داده شده سازگار شوند، لمینت دندان ممکن است کمی لثه ی شما را ملتهب کند. التهاب لثه به خودی خود رفع خواهد شد اما اگر طولانی شد حتما با پزشک در میان بگدارید.

افزایش خطر آسیب پالپ دندان : خطر تروما برای دندان های بالا وجود دارد. این به این دلیل است که مقداری از مینای دندان باید برداشته شود. اگر برداشتن به طرز ماهرانه ای کامل نشود، ممکن است پالپ دندان شما حتی بمیرد. وقتی این اتفاق می افتد، این خبر خوبی نیست! برای جلوگیری از این امر، همیشه بهتر است به جای مقابله با چنین آسیبی، دندان خود را تاج گذاری کنید.

مراقبت های بعد از لمینت چیست ؟

نگهداری از لمینت دندان بسیار آسان و راحت بوده و باید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی، آنها را همانند دندان های طبیعی خود مراقبت کنید. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان شما نسبت به لمینت باید یک هفته پس از انجام به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر با لمینت ها مشکلی هم نداشته باشید بهتر است ویزیت صورت گیرد.
اگر عادت به قروچه یا فشردن دندان های خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می کند که از محافظ دندان استفاده کنید تا از دندان هایتان در برابر گاز گرفتن در هنگام خواب محافظت کنید. بهتر است دندانپزشک شما در مدت زمان کوتاهی دندان های شما را چک کند تا بتواند هر نشانه کوچکی از خرابی دندان را پیدا و بررسی کند.

بهترین مرکز لمینت دندان تهران کجاست ؟(صادقیه)

اگر به دنبال انجام لمینت در بهترین محل در تهران هستید، حتما با متخصصان کلینیک شبانه روزی مهدیس تماس گرفته تا برای مشاوره قبل از انجام لمینت شما را کمک کنند. ما می توانیم با شما صحبت کنیم و به هر سوالی که در مورد فرآیند روکش دندان دارید پاسخ دهیم. ما همواره به دنبال ایجاد لبخندی زیبا برای بیماران هستیم.

آیا لمینت دندان می تواند دندان های شما را خراب کند؟

لمینت یک روش برای بهبود لبخند فرد بوده و باعث خراب شدن دندان ها نمی شود. اینکه بعد از انجام لمینت نکات بهداشتی و مراقبتی را رعایت نکنید، ربطی به لمینت دندان ندارد. لمینت همانند سایر روش های بهسازی و ترمیم نیاز به مراقبت و نگهداری دارد که اگر به خوبی محافظت شود آسیبی به دندان ها وارد نمی کند.

فهرست