ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست ؟


ایمپلنت دندان یا فیکسچر پروتزی است که با استخوان فک یا جمجمه برای حمایت از پروتز دندان مانند تاج، به جای ریشه دندان قبل، درون استخوان فک نصب می شود. اساس ایمپلنت های دندانی مدرن یک فرآیند بیولوژیکی به نام osseointegration است که در آن موادی مانند تیتانیوم یا زیرکونیا پیوندی نزدیک به استخوان ایجاد می کنند، و به خوبی با استخوان فک سازگاری دارند. فیکسچر ایمپلنت ابتدا به گونه ای قرار می گیرد که احتمال استخوان بندی آن وجود داشته باشد، سپس یک پروتز دندان به آن اضافه می شود. قبل از اینکه تاج دندان به ایمپلنت متصل شود جزئی به نام اباتمنت که پروتز/تاج دندان نامیده می شود را نگه می دارد. بعد از نصب فیکسچر مدت زمان بهبودی متغیری برای ادغام استخوانی مورد نیاز است. ایمپلنت بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته شما می باشد.

بیشتر بخوانید: هزینه و قیمت انجام ایمپلنت با برند های معتبر (سوئیسی و کره ای)

عکس اجزای سیستم ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک راه حل عالی برای افرادی که به طور دائم خواستار یک دندان یا بسیاری از دندان ها را از دست داده اند مناسب می باشد. همچنین برای کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند هم جایگزین خوبی است. بهترین جایگرین برای دندان‌های مصنوعی که طبیعی به نظر می‌رسند و احساس امنیت بییشتری برای دندان ایجاد می کنند.

✤ شرایط لازم برای انجام ایمپلنت دندان


 • بیمارانی که ایمپلنت دندان انجام  می دهند باید از سلامت خوبی برخوردار باشند.
 • سبک زندگی سالم و لثه های سالم داشته باشند.
 • استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت ها داشته باشند.
 • متعهد به رعایت بهداشت دهان و دندان عالی و تحت ویزیت منظم دندانپزشکی باشند.

ایمپلنت های دندانی با ارائه موارد زیر می توانند کیفیت زندگی افراد را تا حد زیادی افزایش دهند:

✤ مزایای انجام ایمپلنت دندان

✅ افزایش زیبایی

انجام ایمپلنت و پر کردن جای دندان های خالی زیبایی ظاهری و اعتماد بنفس فرد را افزایش می دهد. جایگزین کردن دندان هایی که حرکت نمی کنند و برای همیشه در دهان ثابت می باشند و یا لق نمی شوند از مزیت های مهم ایمپلنت دندان می باشد.

✅ جویدن و صحبت کردن راحت تر

از دیگر مزیت های ایمپلنت (کاشت) دندان بهبود وضعیت جویدن غذا و صحبت کردن فرد. 

✅ از بین بردن عفونت لثه

ایمپلنت دندان عفونت لثه های تحریک شده و همچنین فشار باقی مانده ناشی از پروتزهای مصنوعی بر روی دندان های طبیعی را کامل از بین می برد.

✅ توقف پیشروی استخوان فک

با کشیدن و خالی شدن جای دندان ها استخوان فک پیشروی کرده و کوچک می شود. از مزیت های مهم ایمپلنت که شاید مورد توجه نباشد و کمتر کسی به آن اهمیت دهد، متوقف شدن پیشروی استخوان فک می باشد. 

✤ چه کسانی نباید ایمپلنت کنند ؟


 • کسانی که شرایط عمومی و جسمی آنها اجازه جراحی ایمپلنت را ندهد.
 • افرادی که بیماری قند کنترل نشده داشته باشد.
 • افرادی که دخانیات یا مواد مخدر یا الکل به مقدار زیاد مصرف می کنند.

 

 


✤ عوارض و معایب ایمپلنت دندان


انجام ایمپلنت هم مانند سایر جراحی ها در حوزه پزشکی دارای عوارض و مشکلاتی است. اما بسته به دندانپزشک متخصص و مراقبت های بعد از آن می توان تا حد زیادی این عوارض را به صفر رساند. طبق بررسی های بعمل آمده ۹۷ درصد از کاشت ایمپلنت دندان با موفقیت به سرانجام می رسد. در موارد بسیار اندک شاهد عوارض و مشکلاتی می شویم. بنابراین تصمیم گرفتیم تا موارد مهم از عوارض ایمپلنت را به بیماران یاداوردی کنیم تا با آگاهی کامل عمل ایمپلنت را انجام دهند. برخی از عوارض مهم ایمپلنت :

لق شدن ایمپلنت


شایع ترین عارضه مربوط به شل شدن ایمپلنت است. در بعضی مواقع، استخوان فک به اندازه کافی برای نگه داشتن ایمپلنت قوی نیست، شاید به دلیل از بین رفتن استخوان در اثر افزایش سن. عوامل دیگری مانند سیگار کشیدن، بیماری لثه و بهداشت نامناسب دهان و دندان می توانند باعث شل شدن ایمپلنت شوند. اگر ایمپلنت شما شل شده است، فوراً با جراح ایمپلنت بگیرید.

عفونت ایمپلنت


محل کاشت دندان ممکن است ملتهب و عفونی شود و باعث درد و حتی تب شود. عفونت ها مدت کوتاهی پس از انجام جراحی ایمپلنت ایجاد می شوند. حتماً دستورالعمل‌های جراح دهان خود را در مورد تمیز نگه داشتن ناحیه پس از عمل دنبال کنید و در صورت مشاهده علائم عفونت فوراً با دندانپزشکی تماس بگیرید.

خونریزی بعد از ایمپلنت


احتمال کمی خونریزی بعد از ایمپلنت وجود دارد. هنگامی که خونریزی متوقف نمی شود، می تواند باعث انواع مشکلات از ناراحتی معده تا کم خونی شود. در بیشتر موارد خونریزی را می توان با مداخله جراح دهان و دندان در حالی که ایمپلنت را در جای خود نگه داشت، متوقف کرد.

حساسیت به فلز ایمپلنت


جنس ایمپلنت ها دندانی از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده اند. در بعضی از مواقع بسیار اندک برخی بیماران ممکن است حساسیت ناشناخته ای به تیتانیوم یا فلز دیگری داشته باشند. علائم حساسیت به ایمپلنت با مواردی همچون تغییر طعم، گزگز، التهاب و یا تورم در ناحیه ایمپلنت همراه است. اگر آلرژی به آلیاژ تیتانیوم دارید، می توان از مواد جایگزین استفاده کرد. اگر فکر می کنید ممکن است واکنش آلرژیک به ایمپلنت خود را تجربه کنید، با جراح دهان خود تماس بگیرید.

آسیب عصبی حین کاشت دندان


آسیب عصبی در ایمپلنت زمانی ایجاد می شود که ایمپلنت نامناسبی انتخاب شده باشد، و همچنین کار به طور اصولی انجام نگرفته باشد. اگر نوع ایمپلنت انتخاب شده به درستی انتخاب شود آسیب عصبی رخ نخواهد داد. معمولا آسیب های عصبی در انجام ایمپلنت قابل جبران نیست. حتما قبل از انجام ایمپلنت از نوع ایمپلنت اطمینان کافی داشته باشید و پیش متخصص ایمپلنت انجام دهید.

آسیب دیدن حفره سینوس در ایمپلنت


به دلیل وجود خطای پزشکی در انجام ایمپلنت در فک بالا ممکن است حفره سینوسی دچار آسیب شود. اما این عارضه مشکل حادی برای بیمار به وجود نمی آورد. افرادی که در زمبنه ایمپلنت متخصص نیستند و سینوس لیفت را انجام می دهند، آسیب سینوسی برای بیمار به وجود می آورند. آسیب های سینوسی توسط متخصص آسیب سینوسی برطرف خواهد شد و جای نگرانی نیست. در این صورت سینوس به حالت اولیه خود بر می گردد و غشای سینوسی دوخته خواهد شد.

✤ مراحل ایمپلنت دندان


 1. معاینه توسط متخصص ایمپلنت و بررسی آسیب های موجود دندانی
 2. کشیدن دندان (در صورت نیاز)
 3. پیوند استخوان : (برای بهبود محل استخوان سالم برای نصب ایمپلنت، متخصص دندان شما ممکن است پیوند استخوان را انجام دهد.)
 4. کاشت اصلی ایمپلنت : (قرار دادن ریشه ایمپلنت که فیکسچر هم نامیده می شود) در این مرحله جایگذاری می شود. متخصص در این مرحله ایمپلنت دندان و احتمالا یک تاج موقت را قرار می دهد. این روش برای هر ایمپلنت تنها یک ساعت یا بیشتر به طول می انجامد. لثه بخیه زده می شود و ایمپلنت به طور کامل پوشانده می شود.
  توجه : (در این مرحله شما هنوز دندان اصلی ایمپلنت را ندارید و در دهان شما حفره وجود دارد. برای حفظ زیبایی و اعتماد به نفس می‌توان از یک دندان مصنوعی موقت تا زمان قرار گیری دندان اصلی استفاده کرد.)
 5. بهبود استحوان فک : بعد از جایگذاری ایمپلنت، باید به استخوان زمان کافی داده شود تا رشد و بهبود پیدا کند و اطراف ایمپلنت را به طور کامل بپوشاند. رشد استخوان در این مرحله باعث می شود تا ایمپلنت از استحکام کافی برخوردار باشد.
 6. قرار دادن پایه ایمپلنت : اباتمنت یا پایه دندان ایمپلنت در این مرحله انجام می گیرد. پایه دندان  که رابط بین تاج دندان و ریشه است، زمانی نصب می شود که استخوان از استحکام کافی برخوردار باشد و به خوبی اطراف ایمپلنت را پوشانده باشد.

✤ انواع روش های انجام ایمپلنت (کدام روش برای من بهتر است ؟)


یکی از سوالات مهمی که افراد قبل از انجام ایمپلنت با آن مواجه می شوند، بهترین روش انجام ایمپلنت است. در زیر ۳ روش مهم انجام ایمپلنت را همراه ویژگی های هر یک آورده ایم.

ایمپلنت تک مرحله ای


ایمپلنت یک مرحله ای اغلب زمانی استفاده می شود که بیمار کیفیت و تراکم استخوان بسیار خوبی داشته باشد و اطمینان حاصل شود که ایمپلنت در هنگام قرار دادن از پایداری بالایی برخوردار است. در ایمپلنت تک مرحله ای قرار دادن بدنه اصلی (ریشه) ایمپلنت و پایه ایمپلنت (اباتمنت) همگی در یک جلسه در استخوان فک جایگذاری می شود. در این روش پس از کاشت ایمپلنت روی لثه پوشانده نمی شود، و روکش موقتی پس از ۴۸ ساعت روی پایه ایمپلنت جهت زیبایی دندان فرد قرار داده می شود. این روکش موقتی بوده و پس از مدتی تاج اصلی ایمپلنت قرار داده می شود. در ایمپلنت تک مرحله ای فرد باید از سلامت دهان و لثه برخوردار باشد. افرادی که توانایی جوش خوردن استخوان در آنها ضعیف است، ایمپلنت تک مرحله ای برایشان مناسب نیست.

فهرست