ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟ شاید این سوال برای شما نیز بوجود آمده باشد و می خواهید بدانید که تفاوت ایمپلنت و روکش چیست؟

آیا همیشه می توان از این دو روش برای زیبا شدن دندان ها استفاده کرد؟ هر یک چه تاثیری داشته و چه زمانی کاربرد دارند؟ با توجه به اهمیت بسیار زیاد دندان در زیبایی چهره و سلامتی روح و بدن، شناخت کامل هر یک از روش ها و اطلاع از مزایا و معایب آنها کاملا ضروری است.

به همین دلیل کلینیک مهدیس؛ کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی غرب تهران در ادامه فرق روکش و ایمپلنت و مزایا و معایب و کاربرد هر یک را بررسی خواهد کرد.

ایمپلنت چیست؟

از دست دادن دندان به دلایل مختلف از قبیل خراب بودن ریشه و غیره یکی از اتفاقات رایج و البته ناخوشایند برای انسان در طول زندگی می باشد.

به همین دلیل علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از تخریب دندان ها، استفاده از دندان مصنوعی و پروتزهای جایگزین پس از کشیدن دندان همیشه رواج داشته است.

ایمپلنت دندان که با نام های دیگری همچون کاشت دندان نیز شناخته شده می باشد، یکی از بهترین روش ها برای جایگزین شدن با دندان از دست رفته و بدون ریشه می باشد. در این روش ابتدا پین های فلزی از جنس تیتانیوم در استخوان فک و لثه قرار گرفته و سپس روکش کاملا مشابه با دندان روی آن نصب میشود. دائمی و طبیعی بودن مهم ترین دلیل برای این این سوال است که ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟

مهمترین ویژگی ایمپلنت دندانی

از مهم ترین ویژگی های ایملپنت دندان می توان به قرار گرفتن پین فلزی در استخوان فک اشاره کرد. به همین دلیل پس از کشیدن دندان با ریشه ناسالم و قبل از اینکه استخوان فک تحلیل برود، باید نسبت به ایمپلنت اقدام شود.

این روش تنها برای دندان های از دست رفته بوده و برای سایر دندان ها کاربرد ندارد. علاوه براین، در ایمپلنت های دندانی، برای اتصال پین ها به استخوان فک به دندان های کنار هیچ ضربه و فشاری وارد نکرده و به همین دلیل با اجرای استاندارد آن، به فک و لثه و دندانها آسیب وارد نمیشود.

مهمترین ویژگی ایمپلنت دندانی

روکش دندان چیست؟

از دیگر روش های بسیار کاربردی برای زیبا و سالم شدن دندان ها، استفاده از روکش دندان می باشد. همان طور که از نام این روش مشخص است، بر روی دندان دارای تاج ناسالم یا لک و ظاهر نامناسب، روکشی کاملا مشابه با دندان اصلی نصب میشود.

این روش برای دندان هایی کاربرد دارد که ریشه سالمی دارند اما به تاج آنها آسیب وارد شده است. با استفاده از روکش نه تنها زیبایی دندان ها تا حد زیادی افزایش پیدا می کنند، بلکه در افزایش مقاومت دندان نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

فرق ایمپلنت و روکش دندان چیست؟

با توجه به آنچه در طول متن اشاره شد، می توان تفاوت ایملنت و روکش دندان را بهتر بررسی کرد. در حالت کلی این دو روش چند تفاوت مهم و عمده دارند که عبارتند از:

فرق ایمپلنت و روکش دندان چیست؟
تفاوت ایمپلنت و روکش از نظر نحوه اجرا

یکی از اصلی ترین تفاوت های این دو روش زیبایی دندان در نحوه اجرای آنها می باشد. برای اجرای ایمپلنت باید درمان ریشه دندان انجام شود و هیچ اثری از دندان اصلی روی لثه وجود نداشته باشد.

سپس پین فلزی درون فک استخوان قرار گرفته و در نهایت روکش مناسب و کاملا شبیه به دندان طبیعی روی آن متصل میشود.

این در حالیست که روکش باید روی دندان اصلی قرار گیرد و تنها مشکلات بوجود آمده برای تاج و ظاهر دندان را پنهان می کند.

کاربرد ایمپلینت و روکش دندان

از دیگر تفاوت هایی روکش و ایمپلنت دندان می توان به کاربرد آنها اشاره کرد. ایملپنت در شرایطی کاربرد دارد که دندان اصلی از دست رفته باشد.

اصطلاحا ایمپلنت بعد از کشیدن دندان انجام میشود و هیچگونه اثری از ریشه و جداره های دندان نباید وجود داشته باشد.

این در حالیست که روکش برای دندان از دست رفته کاربرد نداشته و باید به اندازه کافی جداره از دندان اصلی باقی مانده باشد تا قاب و روکش روی آن نصب شود.

کاربرد ایمپلینت و روکش دندان

قیمت روکش و ایمپلنت

با توجه به نحوه اجرا و روند قرار گرفتن ایمپلنت روی دندان، یکی از تفاوت های مهم این دو روش در قیمت آنها می باشد. به دلیل استفاده از پین تیتانیوم و اتصال آن به استخوان فک، قیمت ایمپلنت دندان گران تر از روکش است.

فرق ایمپلنت و روکش از نظر ماندگاری

بدون شک همه انسان ها ترجیح می دهند تا آخر عمر دندان های سالم داشته و هیچ جای خالی روی لثه آنها به چشم نخورد. اگر شما نیز به دنبال این شرایط هستید اما دندان های خود را از دست داده اید، بهتر است ایمپلنت را انتخاب کنید.

ایمپلنت اگر به درستی و با رعایت استانداردها اجرا شود، اثر دائمی و بیش از ۲۵ سال دارد. اما روکش با توجه به نوع مواد استفاده شده در آن حدود ۱۰ سال ماندگاری دارد و در این مدت نیز باید مراقب جداشدن آنها از روی دندان اصلی باشید.

زمان اجرای ایمپلنت و روکش دندان

فرق ایملپنت و روکش دندان از نظر زمان اجرا بسیار زیاد و چشمگیر است! چون آماده سازی پین و نصب آن در استخوان فک زمان بسیار زیادی نیاز دارد.

پس از نصب پین حدود ۵ تا ۶ ماه باید صبر کنید تا فک برای نصب دندان جدید آماده شود اما مواد روکش خیلی زود در عرض چند روز آزمایشگاه آماده شده و روی دندان نصب میشوند.

زمان اجرای ایمپلنت و روکش دندان

ایمپلنت یا روکش؟ کدام بهتر است؟

به عنوان یک جمع بندی کلی می توان در پاسخ به این سوال که ایمپلنت بهتر است یا روکش گفت:

  • اگر دندان تان از دست رفته و ریشه و جداره ندارد، ایمپلنت بهتر از روکش است.
  • اگر دندان ریشه سالم دارد اما تاج و مینا آسیب دیده و لک و ظاهری نامناسبی دارد، روکش بهتر از ایمپلنت است.

کلینیک مهدیس، به عنوان یکی از بهترین کلینیک های دندان پزشکی شبانه روزی غرب تهران با بهره مندی از بهترین دندان پزشکان آماده ارائه خدمات با کیفیت می باشد.

از جمله خدمات این مجموعه می توان به ایمپلنت، ارتودنسی، خدمات ترمیم و زیبایی دندان، جراحی فک و صورت، درمان ریشه، حراجی لثه و دندان پزشکی کودکان اشاره کرد که همگی شبانه روزی  ارائه میشوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه با کلینیک دندان پزشکی مهدیس تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست