عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان از مهم ترین نگرانی ها و چالش هایی می باشد که به دلیل اجرای نامناسب و همچنین مشکلات جسمی افراد به صورت کوتاه مدت و درزا مدت رخ دهد.

برخی از این عوارض با رعایت اصول بهداشتی و مراقبت های بعد از جراحی به مرور قابل رفع بوده و اثر بعضی دیگر در دراز مدت نمایان میشود. در حالت کلی ایمپلنت از موفقیت آمیزترین تکنیک ها برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته بوده اما لازم است با عوارض احتمالی آن آشنا باشید.

کلینیک مهدیس؛ معتبرترین کلینیک دندان پزشکی غرب تهران در ادامه به مهم ترین عوارض و معایب ایمپلنت دندان نیش و جلو و غیره و نحوه رفع هر یک اشاره خواهد داشت.

چرا ایمپلنت دندان؟

ایمپلنت دندان یکی از موثرترین راه ها برای دندان های کاملا از دست رفته می باشد که ریشه آنها تخریب شده و قابل ترمیم نیست. در این روش پین فلزی که در اغلب مواقع از تیتانیوم می باشد درون استخوان فک قرار گرفته و سپس روکش دندان روی آن نصب میشود.

با توجه به اینکه پین درون استخوان قرار میگیرد، به همین دلیل نوعی کاشت دائم دندان محسوب میشود و ماندگاری بالای ۲۵ سال دارد.

علیرغم مزایای بسیار زیاد این تکنیک زیبایی دندان، اجرای نامناسب و استفاده از مواد بی کیفیت و همچنین مشکلات جسمی افراد به مرور می تواند ماندگاری این دندان ها را کاهش دهد.

چرا ایمپلنت دندان؟

آیا ایمپلنت دندان خطرناک است؟

با توجه به عوارض ایمپلنت دندان که بلافاصله بعد از جراحی و بعد از آن در طولانی مدت ممکن است بروز کند، نگرانی هایی را در افراد بوجود آورده است.

اما اگر برایتان این سوال بوجود آمده است که آیا ایمپلنت دندان خطرناک است یا خیر، لازم است بدانید که به طور قطع نمی توان پاسخی را برای آن ارائه داد.

بر اساس بررسی های انجام شده، حدود ۹۷ درصد از ایمپلنت های اجرا شده موفقیت آمیز هستند و ۳ درصد باقی مانده در اغلب مواقع به دلیل عدم مهارت دندان پزشک و همچنین بیماری های جسمی فرد متقاضی رخ می دهد.

اما در حالت کلی جای نگرانی نیست و برخلاف شایعه های صورت گرفته، ایمپلنت باعث سرطان فک نمیشود و می تواند لذت داشتن دندان های سالم را برای بیش از ۲۵ سال برایتان فراهم کند.

عوارض ایمپلنت دندان در کوتاه مدت

در روند اتصال پین فلزی به استخوان فک، نیاز به جراحی می باشد و این کاملا طبیعی است که عوارضی را بعد از آن شاهد باشید.

البته به این نکته نیز توجه کنید که این عوارض در فاصله چند روز تا یک هفته به طور کامل قابل رفع هستند و جای نگرانی نیست. از مهم ترین عوارض بعد از ایمپلنت می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

عوارض ایمپلنت دندان در کوتاه مدت
درد بعد از ایمپلنت

همان طور که اشاره شد، به دلیل ورود پین فلزی به درون استخوان فک و فشار زیادی که به لثه وارد میشود، با از بین رفتن اثر مواد بیهوشی، ممکن است درد احساس کنید.

شدت این درد تا حد زیادی به مهارت دندان پزشک و همچنین شرایط جسمی فرد بستگی دارد. اگر درد شدیدی را بعد از ایمپلنت احساس کردید، می توانید از مسکن های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

خونریزی دندان

از دیگر عوارض ایمپلنت دندان، خونریزی بعد از جراحی می باشد. در حالت طبیعی این خونریزی باید خفیف و بسیار کم باشد و با قرار دادن گاز استریل به مرور رفع میشود.

خونریزی هایی که به دلیل بیماری فرد و مصرف داروهای خاص شدید هستند، نیاز به بررسی توسط پزشک دارد. بهتر است قبل از جراحی بیماری و داروهایی که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید.

حساسیت و آلرژی

یکی دیگر از عوارض شایع ایمپلنت دندان، ایجاد حساسیت و آلرژی در فرد است. مواد بیهوشی که در حین جراحی مورد استفاده قرار میگیرند در برخی از افراد ممکن است آلرژی ایجاد کنند. این حساسیت ها کوتاه مدت بوده و در صورت تشدید آن حتما باید به پزشک معالج مراجعه شود.

حساسیت و آلرژی

ورم بعد از ایمپلنت

به دلیل جراحت های ایجاد شده در محل نصب پین فلزی در استخوان فک و فشار زیادی که به لثه و صورت وارد میشود، ممکن است تا یک هفته بعد از ایمپلنت ورم را احساس کنید.

این ورم به مرور به صورت طبیعی برطرف میشود و با استفاده از کمپرس یخ می توانید با سرعت بیشتری آن را از بین ببرید.

عوارض ایمپلنت دندان در دراز مدت

در حالت کلی عوارضی که در کوتاه مدت و بعد از ایمپلنت دندان بوجود می آیند به صورت طبیعی برطرف میشوند.

اما به دلایل مختلف ممکن است بعد از چند گذشته چند سال به مرور عورض دیگری از ایمپلنت را احساس کنید. از مهم ترین عوارض بلند مدت ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکستن ایمپلنت

یکی از بدترین عوارض ایمپلنت دندان در دراز مدت، شکستن آن می باشد. اگر به پین فلزی درون استخوان فشار زیادی وارد شود، احتمال شکستن آن بسیار کم است اما صفر نیست!

علاوه بر ضربه های بسیار محکم مانند تصادف و موارد مشابه، اجرای نادرست نیز می تواند در بروز این مشکل نقش داشته باشد.

در بسیاری از مواقع در صورت شکستن بدنه ایمپلنت پزشک مجدد باید پین قبلی را از استخوان خارج و قطعه جدید را جایگزین کند.

حساسیت و آلرژی

شل شدن ایمپلنت

شل شدن ایمپلنت تا حد زیادی به شرایط جسمی بدن و استخوان ها بستگی دارد. افرادی که استخوان زیادی در فک نداشته و تحلیل رفته باشد، بعد از گذشت چند سال ممکن است با شل شدن ایمپلنت مواجه شوند.

علاوه براین، بیماری های لثه نیز ممکن است در رخ دادن این شرایط موثر باشند و به همین دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

عفونت

در برخی از افراد به دلایل مختلف ممکن است مشکل عفونت در اطراف ایمپلنت رخ دهد. عوامل بسیار زیادی در این زمینه نقش دارند که مهم ترین آنها، مصرف داروهای مختلف می باشد.

به عنوان مثال، افرادی که دارای بیماری پوکی استخوان هستند، ممکن است به دلیل نوع داروهایی که مصرف می کنند با عفونت ایمپلنت مواجه شوند.

علاوه براین، مصرف دخانیات و سیگار، بیماری های عفونی و لثه ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین بیماری های خود ایمنی همگی می توانند باعث شوند تا با این نوع از عوارض ایمپلنت مواجه شوید.

شل شدن ایمپلنت

صدمه به سینوس

صدمه وارد شدن به سینوس برای ایمپلنت های فک بالا می باشد که به ندرت ممکن است رخ دهد. در صورت آسیب وارد شدن به سینوس احتمال خونریزی وجود دارد و باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

علاوه بر موارد فوق، مشکلات دیگری همچون بی حس شدن لب و فک به دلیل صدمه به اعصاب و در برخی از مواقع پس زدن ایمپلنت نیز ممکن است به مرور رخ دهد.

عوارض ایمپلنت فوری دندان

در حالت طبیعی هر یک از مراحل ایمپلنت ممکن است چند ماه طول بکشد. به عنوان مثال، بعد از قرار گرفتن پین درون استخوان فک، چندین ماه زمان لازم است تا کاملا در جای خود ثابت شده و اصطلاحا جوش بخورد.

در برخی از تکنیک های ایمپلنت فوری نصب پین درون استخوان و قرار گرفتن روکش در فاصله بسیار کم انجام میشود.

به همین دلیل از مهم ترین عوارض ایمپلنت فوری دندان می توان به شل شدن پین و جدا شدن آن در فاصله کوتاه اشاره کرد. در این صورت اصطلاحا گفته میشود که ایمپلنت پس زده شده است.

عوامل تشدید کننده عوارض ایمپلنت چیست؟

عوامل تشدید کننده عوارض ایمپلنت چیست؟

عکس العمل بدن افراد در برابر ایمپلنت متفاوت است و در بسیاری از مواقع ممکن است هیچ یک از عوارض فوق را احساس نکنید. چون عوامل بسیار زیادی در رخ دادن هر یک از این مورد وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

  • عدم مهارت کافی دندان پزشک و رعایت نکردن استانداردها
  • استفاده از مواد نامناسب برای ساخت روکش و پین
  • وجود بیماری های خود ایمنی از قبیل سلیاک، لوپوس، دیابت نوع یک و اسکلروز
  • عدم خونرسانی مناسب بدن و ترمیم نشدن زخم ایجاد شده در لثه بعد از جراحی
  • بیماری های دهان و دندان
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از جراحی
  • دندان قروچه و فشار زیاد به ایمپلنت
  • استفاده از مواد شیمی درمانی و پرتوردرمانی در ناحیه سر و گردن قبل از ایمپلنت

ایملپنت دندان با کمترین عوارض

تخصص دندان پزشک و کیفیت مواد و متریال استفاده شده برای ایمپلنت از مهم ترین فاکتورها در کاهش عوارض آن می باشد.

ما در کلینیک دندان پزشکی مهدیس، بهترین امکانات و تجهیزات را فراهم نموده و از تخصص دندان پزشکان حرفه ای و با تجربه برای ارائه بهترین خدمات زیبایی دندان از قبیل لمینت، ایمپلنت، جراحی فک و صورت بهره مند هستیم.

این مجموعه یکی از بهترین کلینیک های دندان پزشکی در غرب تهران بوده و به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می دهد.

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
ایمپلنت بهتر است یا روکش دندان؟
نوشتهٔ بعدی
آیا ایمپلنت باعث سرطان میشود؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست