عوارض ناشی از انجام ایمپلنت و عوامل تشدید کننده آن

عوارض ایمپلنت دندان از مهم ترین نگرانی ها و چالش هایی می باشد که به دلیل اجرای نامناسب و همچنین مشکلات جسمی افراد به صورت کوتاه مدت و درزا مدت رخ دهد.
برخی از این عوارض با رعایت اصول بهداشتی و مراقبت های بعد از جراحی به مرور قابل رفع بوده و اثر بعضی دیگر در دراز مدت نمایان میشود. با توجه به اینکه در روند انجام ایمپلنت اتصال پین فلزی به استخوان فک، نیاز به جراحی می باشد، بنابراین عوارضی هم به دنبال خواهد داشت.
البته به این نکته نیز توجه کنید که این عوارض در فاصله چند روز تا یک هفته به طور کامل قابل رفع هستند و جای نگرانی نیست. از مهم ترین عوارض بعد از ایمپلنت می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

همه چیز در مورد ایمپلنت دندان، انواع روش و مراحل انجام ایمپلنت

شل شدن ایمپلنت

عوارض کلی ایمپلنت دندان

درد بعد از ایمپلنت

همان طور که اشاره شد، به دلیل ورود پین فلزی به درون استخوان فک و فشار زیادی که به لثه وارد میشود، با از بین رفتن اثر مواد بیهوشی، ممکن است درد احساس کنید. شدت این درد تا حد زیادی به مهارت دندان پزشک و همچنین شرایط جسمی فرد بستگی دارد. اگر درد شدیدی را بعد از ایمپلنت احساس کردید، می توانید از مسکن های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

خونریزی دندان

از دیگر عوارض ایمپلنت دندان، خونریزی بعد از جراحی می باشد. در حالت طبیعی این خونریزی باید خفیف و بسیار کم باشد و با قرار دادن گاز استریل به مرور رفع میشود. خونریزی هایی که به دلیل بیماری فرد و مصرف داروهای خاص شدید هستند، نیاز به بررسی توسط پزشک دارد. بهتر است قبل از جراحی بیماری و داروهایی که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید.

ورم بعد از ایمپلنت

به دلیل جراحت های ایجاد شده در محل نصب پین فلزی در استخوان فک و فشار زیادی که به لثه و صورت وارد میشود، ممکن است تا یک هفته بعد از ایمپلنت ورم را احساس کنید. این ورم به مرور به صورت طبیعی برطرف میشود و با استفاده از کمپرس یخ می توانید با سرعت بیشتری آن را از بین ببرید.

در حالت کلی عوارضی که در کوتاه مدت و بعد از ایمپلنت دندان بوجود می آیند به صورت طبیعی برطرف میشوند. اما به دلایل مختلف ممکن است بعد از چند گذشته چند سال به مرور عورض دیگری از ایمپلنت را احساس کنید. از مهم ترین عوارض بلند مدت ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکستن ایمپلنت

یکی از بدترین عوارض ایمپلنت دندان در دراز مدت، شکستن آن می باشد. اگر به پین فلزی درون استخوان فشار زیادی وارد شود، احتمال شکستن آن بسیار کم است اما صفر نیست!علاوه بر ضربه های بسیار محکم مانند تصادف و موارد مشابه، اجرای نادرست نیز می تواند در بروز این مشکل نقش داشته باشد.
در بسیاری از مواقع در صورت شکستن بدنه ایمپلنت، باید مجددا پزشک پین قبلی را از استخوان خارج و قطعه جدید را جایگزین کند.

شل شدن ایمپلنت

شل شدن ایمپلنت تا حد زیادی به شرایط جسمی بدن و استخوان ها بستگی دارد. افرادی که استخوان زیادی در فک نداشته و تحلیل رفته باشد، بعد از گذشت چند سال ممکن است با شل شدن ایمپلنت مواجه شوند.
علاوه براین، بیماری های لثه نیز ممکن است در رخ دادن این شرایط موثر باشند و به همین دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

عفونت ناشی از انجام

در برخی از افراد به دلایل مختلف ممکن است مشکل عفونت در اطراف ایمپلنت رخ دهد. عوامل بسیار زیادی در این زمینه نقش دارند که مهم ترین آنها، مصرف داروهای مختلف می باشد. به عنوان مثال، افرادی که دارای بیماری پوکی استخوان هستند، ممکن است به دلیل نوع داروهایی که مصرف می کنند با عفونت ایمپلنت مواجه شوند.
علاوه براین، مصرف دخانیات و سیگار، بیماری های عفونی و لثه ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین بیماری های خود ایمنی همگی می توانند باعث شوند تا با این نوع از عوارض ایمپلنت مواجه شوید.

آسیب دیدن سینوس

صدمه وارد شدن به سینوس برای ایمپلنت های فک بالا می باشد که به ندرت ممکن است رخ دهد. در صورت آسیب وارد شدن به سینوس احتمال خونریزی وجود دارد و باید حتما به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر موارد فوق، مشکلات دیگری همچون بی حس شدن لب و فک به دلیل صدمه به اعصاب و در برخی از مواقع پس زدن ایمپلنت نیز ممکن است به مرور رخ دهد.

عوارض ایمپلنت فوری دندان

در حالت طبیعی هر یک از مراحل ایمپلنت ممکن است چند ماه طول بکشد. به عنوان مثال، بعد از قرار گرفتن پین درون استخوان فک، چندین ماه زمان لازم است تا کاملا در جای خود ثابت شده و اصطلاحا جوش بخورد. در برخی از تکنیک های ایمپلنت فوری نصب پین درون استخوان و قرار گرفتن روکش در فاصله بسیار کم انجام میشود.
به همین دلیل از مهم ترین عوارض ایمپلنت فوری دندان می توان به شل شدن پین و جدا شدن آن در فاصله کوتاه اشاره کرد. در این صورت اصطلاحا گفته میشود که ایمپلنت پس زده شده است.

عوامل تشدید کننده عوارض ایمپلنت چیست؟

عوامل تشدید کننده عوارض ایمپلنت چیست؟

عکس العمل بدن افراد در برابر ایمپلنت متفاوت است و در بسیاری از مواقع ممکن است هیچ یک از عوارض فوق را احساس نکنید. چون عوامل بسیار زیادی در رخ دادن هر یک از این مورد وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

  • عدم مهارت کافی دندان پزشک و رعایت نکردن استانداردها
  • استفاده از مواد نامناسب برای ساخت روکش و پین
  • وجود بیماری های خود ایمنی از قبیل سلیاک، لوپوس، دیابت نوع یک و اسکلروز
  • عدم خونرسانی مناسب بدن و ترمیم نشدن زخم ایجاد شده در لثه بعد از جراحی
  • بیماری های دهان و دندان
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از جراحی
  • دندان قروچه و فشار زیاد به ایمپلنت
  • استفاده از مواد شیمی درمانی و پرتوردرمانی در ناحیه سر و گردن قبل از ایمپلنت
حساسیت و آلرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست