بریج یا ایمپلنت انتخاب با شماست! از دست دادن دندان بسیار رایج است. تخمین زده می شود که ۶۹ درصد از افراد بالغ ۳۵ تا ۴۴ سال حداقل یک دندان را از دست داده اند. در سن ۷۴ سالگی، حدود یک چهارم سالمندان، تمام دندان های بزرگسال خود را از دست می دهند.

هنگامی که دندانی را از دست می دهید، ضروری است که یک جایگزین مناسب برای حفظ بقیه دندان هایتان در یک راستا داشته باشید.

دندان ‌های جایگزین همچنین می ‌توانند به شما کمک کنند تا شکل صورت خود را حفظ کنید و از مشکلات خوردن یا صحبت کردن جلوگیری کنید. دو مورد از رایج ترین گزینه ها، بریج دندان یا ایمپلنت دندان هستند.

بریج یا ایمپلنت دندان! انتخاب شما کدام است؟

بریج ‌های دندانی، دندان ‌های مصنوعی هستند که توسط دندان ‌های اطراف دندان از دست رفته شما ثابت می‌ شوند. آن ها معمولاً از موادی مانند چینی یا پلاستیک ساخته می شوند تا با رنگ طبیعی دندان شما مطابقت داشته باشند. آن ها می توانند یک یا چند دندان از دست رفته را بپوشانند.

ایمپلنت های دندانی، ریشه های مصنوعی دندان هستند که معمولاً از تیتانیوم ساخته می شوند. آن ها با پیچ در استخوان فک شما نصب می شوند تا یک تاج یا پل را در جای خود نگه دارند.

بیایید جوانب مثبت و منفی ایمپلنت کامل دندان و بریج دندان را با هم مقایسه کنیم. ما همچنین عواملی را بررسی خواهیم کرد که می توانند به شما در تعیین این که کدام گزینه برای شما بهتر است، کمک کنند.

بریج یا ایمپلنت دندان! انتخاب شما کدام است؟

ایمپلنت دندان در مقابل بریج

ایمپلنت ها و بریج های دندانی هر دو به طور بالقوه می توانند نتایجی طبیعی ارائه دهند، اما مزایا و معایب خاص خود را دارند. در اینجا نگاهی به مقایسه این دو گزینه جایگزین دندان می اندازیم.

مزایای بریج دندان

 • به احتمال زیاد تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.
 • نیازی به پیوند استخوان یا جراحی لثه تهاجمی ندارد.
 • معمولاً هزینه اولیه کم تر از قیمت ایمپلنت دندان است.
 • معمولاً فقط به دو بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد که طی چند هفته انجام شود.
مزایای بریج دندان

معایب بریج دندان

 • باید هر ۵ تا ۷ سال یکبار تعویض شود (اگرچه می تواند بیش از ۱۰ سال دوام بیاورد).
 • با افزایش سن، ظاهر طبیعی خود را از دست می دهد.
 • حفره ها و پوسیدگی دندان در دندان های اطراف بیشتر از ایمپلنت است.
 • می تواند به دندان های سالم اطراف دندان از دست رفته آسیب برساند.

جوانب مثبت ایمپلنت دندان

 • عمر ایمپلنت دندان بسیار زیاد است و می تواند ۱۵ سال یا بیشتر دوام بیاورد.
 • ظاهر طبیعی را طولانی تر از پل ها حفظ می کند
 • به دندان های سالم اطراف ایمپلنت آسیب نرسانید
 • نرخ موفقیت ۱۰ ساله بسیار بالا، حدود ۹۷ درصد منبع قابل اعتماد
جوانب مثبت ایمپلنت دندان

معایب و عوارض ایمپلنت دندان

 • کم تر تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.
 • این فرآیند می تواند تا ۶ ماه طول بکشد.
 • هزینه اولیه بالاتر.
 • درد ایمپلنت دندان زیاد نیست اما ممکن است منجر به بروز عوارض جراحی شود.

نحوه انتخاب بین ایمپلنت و بریج

دندانپزشک می تواند به شما در مورد بهترین جایگزین دندان برای شرایط شما توصیه کند. بهترین گزینه به بودجه شما، تعداد دندان های از دست رفته و سلامت کلی شما بستگی دارد.

هزینه

احتمال این که بیمه، هزینه های مربوط به بریج را پوشش دهد بیشتر از ایمپلنت دندان است. اگر بیمه ندارید و بریج یا ایمپلنت خارج از محدوده بیمه شما هستند، ممکن است بخواهید در مورد پروتز های پارسیل یا گزینه های دیگر نیز با یک دندانپزشک صحبت کنید.

هزینه ایمپلنت و بریج دندان

تعداد دندان های از دست رفته

اگر بیش از یک دندان متوالی را از دست داده اید، احتمالاً بریج دندان گزینه بهتری نسبت به ایمپلنت است. برای هر دندان از دست رفته باید یک ایمپلنت جداگانه به استخوان فک شما متصل شود که منجر به جراحی گران قیمت ایمپلنت و اغلب غیرعملی می شود.

سلامت کلی

ایمپلنت های دندانی نیاز به جراحی دارند، بنابراین ممکن است گزینه ای مناسب برای افرادی با شرایط پزشکی خاص مانند دیابت یا لوسمی نباشند.

کاندیدا های ایمپلنت دندان باید از سلامت کلی خوبی برخوردار بوده و استخوان فک آن ها عاری از پوسیدگی باشد تا از ایمپلنت پشتیبانی کند.

زمان

زمان کاشت ایمپلنت دندان

کل فرآیند کاشت ایمپلنت دندان ممکن است ماه ها طول بکشد، در حالی که یک پل دندانی را می توان در دو مراجعه به دندانپزشک که طی چند هفته انجام می شود، نصب کرد.

هنگام کاشت ایمپلنت دندان، جراح، استخوان فک شما را سوراخ می کند و ریشه ایمپلنت را به استخوان می چسباند.

آن ها ممکن است یک پروتز موقت را در حالی که شما منتظر بهبود استخوان هستید، قرار دهند. سپس باید ۲ تا ۶ ماه منتظر بمانید تا استخوان التیام یابد تا بتوان تاج را اضافه کرد.

ایمپلنت و بریج دندان، دو گزینه برای جایگزینی دندان از دست رفته هستند. بریج های دندانی بیشتر تحت پوشش بیمه قرار گرفته و نیاز به هزینه اولیه کم تری دارند.

اگر نگران هزینه های درمانی نیستید و از سلامت کلی خوبی برخوردار می باشید، ایمپلنت های دندانی ممکن است گزینه بهتری باشند زیرا دوام بیشتری دارند و به دندان های اطراف شما آسیب نمی رسانند.

دندانپزشک می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که کدام گزینه برای شرایط شما بهترین است.

کلینیک دندانپزشکی مهدیس مجهزترین کلینیک در غرب تهران

کلینیک دندانپزشکی مهدیس که از مجهز ترین و مدرن ترین کلینیک های غرب تهران است، آماده ارائه خدمات کاشت ایمپلنت دندان با شرایط بسیار مناسب و با کیفیت عالی به شما عزیزان می باشد. کلیه خدمات عمومی دندانپزشکی توسط دندانپزشکان مجرب و کارآزموده انجام می شود.

این مرکز به عنوان یکی از مراکز شبانه روزی دندانپزشکی برتر در تهران می باشد و در دوران کرونایی، کلیه ملاحظات بهداشتی در راستای این بیماری خطرناک با دقت رعایت می شود تا بیماران با نگرانی کم تری، مراحل درمانی خود را پشت سر بگذارند.

شما قادر خواهید بود تا نسبت به دریافت نوبت آنلاین اقدام کنید. سپس در روز های آتی از طرف کلینیک دندانپزشکی مهدیس با شما تماس گرفته خواهد شد. نمونه ایمپلنت دندان نیز در سایت قابل مشاهده خواهد بود.

دراین مرکز، همچنین، کلیه خدمات تخصصی و عمومی دندانپزشکی و همین طور، تهیه عکس های رادیوگرافی و OPG به صورت متمرکز انجام می گیرد تا بیماران مجبور نباشند برای برخی از خدمات به مراکز دیگر مراجعه کنند. هدف ما تامین سلامت، رضایت و خرسندی بیماران عزیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست