کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست ؟

کامپوزیت ها همان مواد پر کننده دندان به رنگ سفید هستند که به شکل خمیری بوده که طی مراحلی بسته به نیاز دندان به رفع شکستگی ها و زیبایی دندان کمک می کنند. به دلیل همرنگ بودن مواد کامپوزیتی با دندان های طبیعی برای اکثر زیبایی های دندانی از این مواد برای ترمیم دندان ها استفاده می شود. دندانپزشک کامپوزیت با کمک نور آبی رنگ این مواد خمیری کامپوزیت را به صورت لابه لایه بر روی دندان فرم دهی و سخت می کنند.

ونیر کامپوزیت چیست ؟

کامپوزیت ونیر ها یک لایه نازک از مواد کامپوزیتی هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ ها روی سطح آنها قرار گرفته و به بیماران لبخندی زیبا تر هدیه می‌ دهند. به صورت تک لایه و به آرامی اجرا شده و دندان فرد را می پوشانند. هر لایه توسط دندان پزشک شکل داده می شود تا نتیجه نهایی و دلخواه حاصل گردد.

چه افرادی می توانند ونیر کامپوزیت را انجام دهند ؟

اگر قصد دارید از ونیرها برای تقویت لبخند خود استفاده کنید، ابتدا باید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا کاندیدای خوبی هستید یا خیر.
ونیر کامپوزیت می تواند برای دندان هایی که دچار شکستگی و یا لب پریدگی هستند بسیار مناسب باشد.
همچنین برای تغیر رنگ ظاهری دندان هم، ونیر کامپوزیت ها گزینه بسیار خوبی هستند.
یکی دیگر از دلایل انجام ونیر کامپوزیت ها رفع ناهنجاری ها و کج بودن دندان است. (اما اگر دندان های شما ناهنجاری های زیادی داشته باشد باید ارتودنسی دندان را انجام دهید.)
وقتی که بیمار دچار دیاستم یا فاصله بین دندان ها است، در این مواقع با کمک اتصال مستقیم کامپوزیت دندان این فاصله را بست و باعث بهبود طرح لبخند فرد خواهد شد.
افرادی که در طول خواب دندان قروچه می کنند ممکن است کاندیدای مناسبی برای روکش نباشند، زیرا فشار مداوم ساییدن باعث ضعیف شدن سریع روکش ها می شود.
ونیرها برای اصلاح مسائل زیبایی و اصلاح حاد رنگ استفاده می شوند، اما برای تقویت یا جایگزینی دندان های پوسیده استفاده نمی شوند.
در صورتی که بیمار به دنبال درمان بیماری لثه باشد، نمی توان از آنها استفاده کرد.
هنگامی که مطمئن شدید کاندید هستید، باید در مورد ویژگی های کامپوزیت در مقابل روکش لمینت مطلع شوید زیرا هر دو از مزایا و معایبی خاص برخوردار هستند.

عوارض کامپوزیت دندان


از آنجایی که انجام ونیر کامپوزیت مربوط به زیبایی ظاهری دندان است و بیشتر به مراقبت نیاز دارد، عوارض خاصی برای انجام آن وجود ندارد. عوارض کامپوزیت دندان به نحوه ی نگهداری و بهداشت فرد از دندان کامپوزیت شده دارد. درواقع بدن تمامی افراد با انجام ونیر کامپوزیت سازگاری دارد و نیاز به داشتن شرایط خاصی نمی باشد. در زیر به مهترین عوارضی که بعد از انجام کامپوزیت دندان ممکن است رخ بدهد را نام برده ایم.

شکستن و یا لب پر شدن دندان کامپوزیت شده

شکستن دندان کامپوزیت شده یکی از عوارضی است که بر اثر رعایت نکردن برخی مراقبت ها توسط افراد اتفاق می افتد. برای جلوگیری از شکستگی و یا ترک دندان های کامپوزیت شده باید عادت های رفتاری دندان قروچه و جویدن اجسام سخت را کنار گذاشته و مراقبت بیشتری را در نظر بگیرید. همچنین استفاده از نخ دندان و مسواک باعث افزایش طول عمر کامپوزیت دندان می شود.

توجه : اگر دندان ونیر شده دچار شکستگی و یا لب پریدگی شود به راحتی در کلینیک دندانپزشکی مهدیس قابل ترمیم است.

هزینه کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر دارای انواع مختلفی است و بسته به عواملی مختلف میزان تجربه و تخصص دندان پزشک، نوع کامپوزیت و تعداد کامپوزیت ونیر قیمت متفاوتی دارد.

برای اطلاع از هزینه ترمیم کامپوزیت دندان به طور مستقیم با متخصص کامپوزیت دندان تماس بگیرید.

شبانه روزی ۰۲۱۴۴۰۸۱۳۰۳ – ۰۹۰۵۱۱۰۴۸۴۵

تغیر رنگ دندان کامپوزیت شده

ونیر کامپوزیت ها به خودی خود دچار تغیر رنگ نمی شوند. مصرف نوشیدنی های رنگدار و همچنین دخانیات و سیگار و قلیان اگر به صورت افراطی همراه با رعایت بهداشت دندان نباشد باعث تغیر رنگ ونیر کامپوزیت ها می شود. 

التهاب لثه بعد از انجام کامپوزیت

ملتهب شدن لثه بعد از انجام ونیر کامپوزیت امری عادی است و بعد از چند ساعت خود به خود برطرف می شود.

عوارض برداشتن کامپوزیت دندان

به طور کلی روکش های کامپوزیت را نمی توان برای همیشه برداشت.

مزایای کامپوزیت دندان


از مهترین مزیت های کامپوزیت دندان اصلاح طرح لبخند کلی فرد می باشد. انجام کامپوزیت باعث می شود از شر دندان های کج و زشت خلاص شوید و زیبایی خاصی در چهره خود ایجاد کنید. کامپوزیت دندان به خودی خود تا حد زیادی کج و یا ناهنجاری های دندان را برطرف کرده. از دیگر مزایای کامپوزیت دندان همزنگ کردن همه دندان ها می باشد.

مزیت های انجام کامپوزیت دندان

  1. بهبود کلی لبخند فرد و رفع ناهنجاری های دندانی و همینطور ایجاد اعتماد به نفس در فرد
  2. انجام ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی از لحاظ هزینه به صرفه تر است.
  3. ونیر کامپوزیت طی یک یا دو جلسه برای هر فک انجام می شود.
  4. در این نوع درمان کامپوزیتی نیاز به تراش دادن زیاد دندان نیست.
  5. ونیر کامپوزیت برای درمان لب پریدگی و شکستگی های دندانی، برطرف کردن بد فرمی و بهم ریختگی دندانها، فواصل باز بین دندان ها و مشکلاتی از این قبیل انجام می شود.

عکس کامپوزیت دندان جلو

عکس کامپوزیت دندان های جلو

سوالات مراجعه کنندگان برای انجام ونیر کامپوزیت

✤ آیا انجام ونیر کامپوزیت باعث بوی بد دهان می شود؟

اگر کامپوزیت دندان به طرز صحیح و توسط متخصص انجام شود به هیچ وجه موجب بدبویی دهان و التهاب لثه نمی شوید.

✤ طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است ؟

طول عمر دندان های کامپوزیت شده معمولا بین ۴ تا ۸ سال است که بستگی به رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. مصرف نوشیدنی های رنگی و عدم استفاده از مسواک و نخ دندان و بقیه موارد می تواند طول عمر دندان کامپوزیت شده را کاهش دهد.

✤ انجام ونیر کامپوزیت چقدر زمان بر است؟

ونیر کامپوزیت طی یک یا دو جلسه برای هر فک انجام می شود و معمولا در یک جلسه بدون هیچ عمل جراحی قابل انجام است.

بعد از انجام ونیر کامپوزیت کی به دندان پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا باید هر شش ماه یکبار پولیش توسط دندانپزشک صورت گیرد.

فهرست