دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان چیست ؟ و دلایل مراجعه به متخصص دندان اطفال


به تمامی مراقبت های بهداشت و درمانی که قبل یا بعد از رویش دندان در کودک و نوزاد به جهت جلوگیری از خراب شدن دندان صورت میگیرد، دندان پزشکی کودکان می گویند. آکادمی تخصصی دندانپزشکی اطفال آمریکا توصیه می کنند که ویزیت دندانپزشکی برای کودکان پس از رویش اولین دندان تا اولین سالگرد تولد کودک انجام شود. ایجاد یک رابطه دائمی جامع و قابل دسترس بین دندانپزشک و کودک بسیار مهم است، که از آن به عنوان خانه دندان پزشکی کودک یاد می شود. معاینه زودرس دهان کودک به تشخیص مراحل اولیه پوسیدگی دندان کمک می کند. تشخیص زودهنگام ناهنجاری های دندان در زمان کودکی، اصلاح و درمان را راحت تر و سریع تر می کند.
دندانپزشک متخصص کودک علاوه بر معایه دهان و دندان، یک برنامه مراقبتی خانگی شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از فلوراید را به والدین آموزش می دهد. همچنین در خصوص عادت های کودکان مثل مکیدن شست و پستانک نیز پزشک کودک به والدین مشاوره می دهد.

خدمات دندان پزشکی کودکان شامل چه مواردی می شود؟


بخش تخصصی دندانپزشکی اطفال و نوجوانان طیف کاملی از درمان‎های دندانپزشکی تا سن ۱۵ سالگی را ارائه می‌دهد. از خدمات دندانپزشکی مخصوص نوزادان، کودکان و نوجوانان قابل ارائه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پر کردن دندانهای پوسیده

فیشور سیلانت : جلوگیری از پوسیدگی زود هنگام

درمان بیماریهای لثه

ارتودنسی پیشگیرانه

فلوراید تراپی کودکان


از ژل حاوی فلوراید که غلظت بالایی دارد بر روی قالب مخصوصی قرار می دهند و آن را بر روی دندان کودک قرار می دهند. از فلورایدتراپی جهت استحکام دندانهای کودکان استفاده بسیاری می شود.

شیارپوش


از یک دارو مخصوص برای شیارهای داخلی دندان استفاده می کنند تا از پوسیده شدن دندان کودک جلوگیری شود.

ترمیم دندان شیری


زمانی که دندان های شیری کودک دچار پوسیدگی شود، دندان پوسیده حذف می شود و حفره دندان پر می شود.

پالپوتومی


با پیشرفت پوسیدگی ها دندان کودک نیاز به عصب کشی پیدا می کند که می توان از پالپوتومی کمک گرفت.

فهرست