جراحی فک و صورت

وقتی فک ها و دندان ها به خوبی با هم چفت نشوند، درست صحبت کردن یا جویدن کار دشواری می شود. بسته به این که فک بالا چقدر از فک پایین عقب تر است یا دندان های فک بالا تا چه اندازه روی دندان های فک پایین را می پوشانند، فک های غیرهم تراز می توانند بر زیبایی کلی صورت تاثیرگذار باشند. جراحی ترمیمی باعث بهبود ظاهر صورت می شود، کارکرد بهینه را تضمین می کند و ناراحتی ناشی از مشکلات فک را تسکین می دهد. از دیگر می توان به اصلاح لبخند لثه نما، قرار نگرفتن لب ها روی یکدیگر، قطع تنفس در خواب و لق کاربردهای جراحی فک شدن دندان اشاره کرد.

این جراحی علاوه بر اینکه در بهبود ظاهر افراد مفید می باشد، به عنوان درمان نیز در بعضی مشکلات بکار می رود به عنوان مثال برای افرادی که درد فک ناشی از مشکل در غضروف هلالی فک را دارند جراحی زیبایی فک که همچنین جراحی ارتوگناتیک تامیده می شود، آرواره و دندان را تنظیم می کند تا نحوه کار کردن آنها را بهبود ببخشد و ظاهر صورت را بهبود ببخشد. وقتی مشکلات مرتبط با فک شما متوسط یا شدید باشد و با ارتودنسی نتوان آنها را برطرف کرد، جراحی ترمیمی فک مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین برای خارج کردن دندان های نهفته و دشوار.

رشته ی جراحی دهان، فک و صورت ترکیبی از دانش و مهارت دندانپزشکی، پزشکی و جراحی است. اصلاح ناهنجاری‌ها، ایجاد رابطه صحیح دو فک برای تغذیه و بازسازی نسوج از دست رفته بر اثر تصادفات و صدمات خارجی یا بر اثر بیماری‌ها، بخش‌ قابل توجهی از مسایل مربوط به جراحی فک و صورت را تشکیل می‌دهد.

انواع بیماری ها و اختلالات دهان، فک و صورت که توسط متخصصین این رشته درمان میشود شامل این موارد میباشد:
• انواع مشکلات مربوط به حفره ی دهان شامل دندان های نهفته
• جراحات و آسیب های وارده به صورت
• ناهنجاری های فکی
• درد های ناحیه ی صورت و مفصل گیجگاهی فکی
• انواع پاتولوژی و تومورهای خوش خیم و بدخیم دهان و سرو گردن
• انواع شکاف های لب و کام
فهرست