ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان چیست ؟


ارتودنسی یکی از روش های درمان دندانپزشکی است که برای صاف و مرتب کردن دندان های بالا و پایین استفاده می شود. ارتودنسی کردن دندان باعث برطرف شدن ناهنجاری های فک و دندان ها شده و از نتایج آن بهبود وضعیت لبخند فرد و زیبایی دندان می باشد. خود کلمه ی ارتودنسی به معنی صاف و مرتب کردن دندان تعریف شده. ردیف و مرتب شدن دندان ها و برطرف کردن فاصله ی دندان ها مانع از پوسیدگی و خرابی دندان ها می شود. پزشک ارتودنتیست با توجه به ناهنجاری و کجی دندان، یکی از انواع ارتودنسی را برای صاف و مرتب کردن دندان ها در نظر می گیرد.

هزینه ارتودنسی دو فک


قیمت ارتودنسی دندان با توجه به نوع ارتودنسی و یک یا دو فک بودن آن متغیر است. یکی از رایج ترین ارتودنسی که بیماران انجام می دهند، ارتودنسی ثابت برای دو فک است. هزینه ارتودنسی ثابت دو فک در کلینیک شبانه روزی مهدیس حدودا ۱۷۰۰۰۰۰۰ میلیون است. برای اطلاع دقیق از قیمت ارتودنسی دندان می توانید این کار را با معاینه توسط متخصص ارتودنتیست انجام دهید.

انواع ارتودنسی (ثابت، متحرک، نامرئی)


به طور کلی ارتودنسی به سه روش ثابت و متحرک و نامرئی (پشت دندانی) دسته بندی می شود. هر یک از این سه روش بسته به سن بیمار و میزان ناهنجاری دندان توسط پزشک ارتودنتیست قابل انجام است. برای انجام ارتودنسی احتمالا با واژه ای به نام ارتودنسی لینگوال هم برخورده باشید که همان ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی پشت دندانی نام دارد. از نظر قیمت ارتودنسی، روش نامرئی از دو روش دیگر گران تر است.

ارتودنسی ثابت (بریس)


ارتودنسی ثابت که در اصطاح به آن بریس گفته می شود رایج ترین نوع ارتودنسی از جنس فلز نقره ای رنگ می باشد. ارتودنسی ثابت همان براکت های فلزی نقره ای رنگ می باشند که با چسب به دندان ها متصل می شوند. ارتودنسی ثابت به نوبه ی خود دارای انواع : بریس های سرامیکی، بریس های خود تنظیم (دیمون) و بریس های پشت دندانی می باشد.
در بریس های ثابت دندانی امکان جابجایی توسط بیمار وجود ندارد و تا پایان دوره ی درمان باید در دهان بیمار باشد. تقریبا مدت زمان ارتودنسی ثابت به طور میانگین تا ۲ سال به طول می انجامد. بسته به شرایط و شدت ناهنجاری دندان و مراقبت های بیمار این عدد کمتر و یا بیشتر هم می شود.

ارتودنسی سرامیکی چیست ؟


ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی فلزی می باشد با این تفاوت که به جای استفاده از براکت های فلزی از براکت های شفاف سرامیکی استفاده شده است. در روش بریس سرامیکی حتی سیم های ارتودنسی رنگ شفاف داشته و به نوعی در دسته بندی ارتودنسی نامرئی هم قرار می گیرد. ارتودنسی سرامیکی بیشتر در بین بزرگسالان محبوبیت دارد.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی دیمون (خود تنظیم)


این نوع ارتودنسی یکی از جدیدترین روش های ارتودنسی در دنیاست. چیزی که ارتودنسی دیمون را از بقیه روش های ارتودنسی جدا کرده است، استفاده از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی است. که برای اتصال سیم به براکت های ارتودنسی است. اما در بقیه روش ها برای اتصال از کش های لاستیکی بسیار کوچک استفاده شده است. ارتودنسی دیمون(خود تنظیم) دارای مزیتهایی از جمله قابلیت تمیز شدن آسان، کاهش مدت درمان، کاهش درد دندان، فاصله کمتر بین جلسات معاینه پزشک.

ارتودنسی دیمون (خود تنظیم)

ارتودنسی پشت دندانی (نامرئی) چیست ؟

در ارتودنسی نامرئی یا پشت دندانی، براکت های لینگوال به وسیله ی سیم های ارتودنسی در سطح پشتی دندان ها چسبانده می شوند. در این روش ارتودنسی به دلیل فضایی که در پشت دندان ایجاد می کند و همچنین احتمال آسیب و شکست بیشتر می شود گزینه خوبی برای رفع ناهنجاری دندان ها نمی باشد. قیمت و هزینه ارتودنسی نامرئی بسیار بالا بوده و صرفه ی اقتصادی ندارد.

ارتودنسی پشت دندانی

مراحل ارتودنسی ثابت


۱- معاینه توسط متخصص ارتودنسی و بررسی ناهنجاری های موجود و احتمالی فک
۲- گرفتن عکس های OPG رادیولوژی و مطلع شدن از نحوه ی قرار گیری ریشه های دندان
۳- مشخص شدن نوع ارتودنسی
۴- میزان هزینه ارتودنسی ثابت
۵- برنامه ارتودنسی دقیق به بیمار ارائه خواهد شد.

ارتودنسی متحرک


ارتودنسی متحرک به این معنی است که بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را در حین غذا خوردن از دهان خارج کند. این دستگاه معمولا برای اصلاح مشکل فک و ناهماهنگی های جزئی دندان استفاده می شود. دستگاه ارتودنسی متحرک برای هر دو فک بالا و پایین قابل استفاده است. جنس پلاک متحرک از پلاستیک همراه با فلز ساخته شده که ناهماهنگی دندان ها را با فشار کم و تدریجی مرتب می کند.

انواع ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی مناسب است ؟


ارتودنسی متحرک معمولا درمان ناهنجاری های دندان برای افراد با سن کم استفاده می شود. به دلیل اینکه در سنین پایین تغیر پذیری فکین راحت تر انجام می شود. و در سنین بالا تغیر استخوان های فک کار دشواری است. معمولا برای درمان ناهنجاری های دندان افراد بزرگسال از ارتودنسی ثابت استفاده می شود. تفاوت دیگر ازتودنسی ثابت با متحرک در هزینه است، که هزینه ارتودنسی متحرک نسبت به ثابت کمتر می باشد.

سوالات رایج ارتودنسی دندان :

ارتودنسی چقد طول می کشد ؟

مدت زمان ارتودنسی برای هر بیمار متفاوت خواهد بود. زمان درمان ارتودنسی به سن و نوع ناهنجاری دندان بیمار متفاوت بوده. اما به طور معمول مدت زمان ارتودنسی ثابت حداقل ۱.۵ سال تا ۳ سال می باشد. در ارتودنسی متحرک این زمان کاملا نامعلوم است. مرتب استفاده کردن از پلاک های دندانی به طول دوره درمان کمک بسزایی می کند.

کشیدن دندان یا روش درمان با ارتودنسی کدام یک بهتر است ؟

برخی دندان ها به دلیل رویش نامناسب روی هم قرار می گیرند و احتمال پوسیدگی در بین آنها افزایش می یابد. کشیدن دندان برای از بین بردن ناهنجاری راه حل مناسبی نمی باشد. در این موارد مراجعه به ارتودنتیست و تشخیص بهترین راهکار بهبود شرایط دندان هایتان را تضمین می کند.

فهرست