ایمپلنت ها نه تنها جایگزین دندانهای از دست رفته می شوند ، بلکه از نظر عملکرد و زیبایی باعث بهبود کیفیت زندگی شده و همچنین از تحلیل پیش رونده استخوان جلوگیری می کنند. سایر مزایای ایمپلنت های دندانی عبارتند از :

  • رفع معایب دست دندان یا پلاک های متحرک ( شامل لقی ، گیر غذایی ، بو و ایجاد پوسیدگی با کمک درمان ایمپلنت)
  • احساس راحتی بیشتر: با توجه به نزدیکی روش ایمپلنت به دندان های طبیعی ، جویدن غذا و صحبت کردن نسبت به سایر روش ها با سهولت و احساس بهتری انجام می شود.
  • اعتماد به نفس : با جویدن و صحبت کردن بهتر به کمک ایمپلنت اعتماد به نفس بیشتری در فرد ایجاد می شود .
  • تغذیه کافی: نداشتن قدرت جویدن مناسب ، تغذیه مناسب را در پی دارد که تغذیه مناسب به صورت مستقیم در ارتباط با سلامت عمومی بدن می باشد.
  • ارزش قائل شدن به خود: با توجه به شباهت زیاد ایمپلنت به دندان طبیعی ، شما کمتر به دندان های مصنوعی فکر خواهید کرد و نگرانی مربوط به دندان مصنوعی و اثرات روانی منفی آن را نخواهید داشت.

لازم به ذکر است : شما با کمی افزایش پرداخت هزینه ، درمان بهتری نسبت به روشهای سنتی جایگزینی دندان دریافت می کنید . در این روش دندانهای سالم شما آسیب نمی بیند . بنابراین شما با قرار دادن ایمپلنت هم درمان ناحیه دندانی را انجام می دهید و هم از به خطر افتادن سلامت سایر دندان ها پیشگیری می کنید.

با رعایت نکات ذیل می توانید ناراحتی و درد ایجاد شده را به میزان زیادی کاهش دهید :

– گاز استریل قرارداده شده در محل جراحی را به مدت اساعت با فشار ملایم نگه دارید.

– از تف کردن و بیرون ریختن مکرر آب دهان اجتناب نمایید.

– در اولین فرصت و پیش از پایان اثر داروی بی حسی شروع به مصرف مسکن تجویز شده نمایید.

– جهت کاهش تورم مقداری یخ خردشده را درون کیسه پلاستیکی ریخته آن را بصورت متناوب بر روی پوست صورت در ناحیه جراحی شده قرار دهید.

– چند ساعت اولیه پس از جراحی از غذاهای سرد و نرم مثل ماست یا بستنی استفاده نمایید. در اولین فرصت ممکن رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرید. از نوشیدن مایعات بوسیله نی اجتناب کنید.

 – رعایت بهداشت دهان باعث کاهش احتمال عفونت و تسریع بهبودی می شود. بنابراین روزی ۳ مرتبه دندانهای خود (به غیر از ناحیه جراحی شده) را مسواک زده و پس از آن از دهانشویه یا آب نمک ولرم استفاده نمایید.

– داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف نمایید. پس از ۴۸ ساعت و در صورت کاهش درد می توانید مصرف مسکن تجویز شده را پایان دهید. آنتی بیوتیکها تجویز شده را بصورت کامل مصرف نمایید.

– از دستکاری کردن محل جراحی و کشیدن سیگار تا حد ممکن خودداری نمایید.

 – استراحت کافی و پرهیز از فعالیت شدید بدنی در ۲۴ ساعت اولیه باعث تسریع روند بهبودی خواهد شد.

مسواک های معمولی قادر نیستند فضاهای بین دندانی را تمیز نمایند. بهتر است در این موارد از مسواک ها و یا برس های بین دندانی به همراه نخ دندان کمک گرفت.

در مواردی که جایگزینی دندانها به صورت بریج انجام می شود چه متکی بر دندان چه بر ایمپلنت ، فضاهای بین پایه ها را به کمک نخ دندان سوپرفلاس همانگونه که در کلیپ نمایش داده می شود ، تمیز نمائید.

یکی از عوامل بوی بد دهان می تواند تجمع باکتریها بین پرزهای زبان باشد. توصیه می شود به وسیله تمیزکننده های زبان و یا حتی بوسیله حرکت جارویی مسواک از عقب به جلو زبان را تمیز کنید.

دهانشویه ها را در موارد خاص و لطفا با تجویز دندانپزشکتان استفاده نمائید. به طور کلی ، بهتر است پس از استفاده از دهانشویه حداقل نیم ساعت چیزی خورده یا آشامیده نشود.

علاوه بر ملاحظات کلی در مورد کنترل غذایی ، در زمان انجام درمان و بخصوص دوره التیام یعنی بعد از انجام جراحی لازم است بیمار رژیم غذایی نرم داشته باشد تا کمترین فشار به ناحیه ایمپلنت وارد گردد. بدیهی است عدم توجه کافی می تواند منجر به یکپارچگی ناقص ایمپلنت و استخوان گردیده ، درمان را با شکست مواجه نماید. بعد از اتمام دوره درمان ، تا مدتی باید رژیم غذایی نرم ادامه یابد. بیمار می تواند پس از تایید دندانپزشک خود رژیم غذایی طبیعی را ادامه دهد.

 این عفونت در زمان جراحی یا بازیابی تاج دندان ممکن است بروز یابد. بهداشت ضعیف دهان و دندان نیز می تواند منجر به عفونت گردد. در هر صورت بروز عفونت باعث تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت و پس زدن آن می شود.

روکش های ثابت متکی بر ایمپلنت بهتر است با سمان موقت (چسب موقت) چسبانده شوند ، بدیهی است به دلیل حل شدن سمان موقت و یا در اثر غذاهای چسبناک ، روکش و یا بریج از جای خود خارج شده و یا لق گردند، در این موارد جای نگرانی نیست و بهتر است سریعا به ما مراجعه فرمائید. در بعضی از مواقع نیز پیچ قطعات پروتزی که روکش را به پایه ایمپلنت متصل می نماید لق گردد. در این شرایط نیز بهتر است فورا به ما مراجعه نمائید.

ریسک شکست درمان ایمپلنت با سیگار کشیدن فرد افزایش می یابد. زیرا باعث کم شدن جریان خون به ناحیه ایمپلنت شده، در فرایند جوش خوردن اختلال ایجاد می کند. لذا بیشتر دندانپزشکان قبل از شروع درمان از بیماران سیگاری ، می خواهند اعتیاد خود را کنار بگذارند. درصورتی که بیمار سیگار نکشد و سلامت عمومی بالایی داشته باشد ، احتمال شکست درمان ایمپلنت بسیار کم خواهد بود.

هیچ نظری وجود ندارد