اکنون که شما براکت دارید ، ضروری است که بهداشت دهان خوبی را در تمام مدت درمان داشته باشید. براکت ها ، سیم ها، بندها و نگهدارنده ها همگی می توانند ذرات غذا را نگهداشته ، مسواک و نخ زدن دندانها را مشکل سازند. دقت کنید ، بهترین راه برای جلوگیری از بوجود آمدن پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه ، مسواک و نخ زدن دندانها ترجيحة بعد از هر وعده غذایی می باشد. حتی برای جلوگیری از رنگ گرفتن دندانها بعد از خوردن مایعات رنگی ، مانند چای ، قهوه ، آب میوه و نوشابه ، نیز مسواک زدن توصیه می شود. شما برای حفظ بهداشت دهان خود به وسایلی مانند مسواک مخصوص ارتودنسی، برس بین دندانی، نخ دندان و دهان شویه فلوراید نیاز دارید. پس از هر وعده غذایی به ترتیب ابتدا نخ دندان سوپرفلاس ، سپس برس بین دندانی (بدون خمیر دندان) و بعد از آن مسواک ارتودنسی به همراه خمیر دندان استفاده شود. در انتها با نخ دندان معمولی سطوح بین دندانها را تمیز کنید. دهان شویه فلوراید را شب ها درست قبل از خوابیدن استفاده کنید.

 • همکاری و مراجعات منظم بیمار به مطب، جهت فعال کردن فنرهای ارتودنسی الزامی است.
 • پس از چسباندن سیم های ثابت در دهان، چند روز اول صحبت کردن و غذا خوردن دچار مشکل می شود اما به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد.
 • پس از نصب براکت، تا چند روز از غذاهای نرم استفاده کنید.
 • در روزهای اول از خوردن مواد غذایی رنگی مانند سس، سبزی، شکلات، نوشابه، چای، قهوه و … خودداری کنید.
 • از جویدن آدامس و خوردن خوراکی های سفت و چسبنده مانند ته دیگ، گز و تافی برای جلوگیری از شکستن و کج شدن سیم های ارتودنسی به شدت اجتناب کنید.
 • از شکستن تنقلات مثل تخمه و بادام … خودداری کنید.
 • جهت جلوگیری از گیر مواد غذایی و پوسیدگی دندان ها می بایست براکت ها و سیم های ثابت ارتودنسی توسط مسواک های مخصوص و برس های بین دندانی تمیز گردد تا از بو گرفتن و تغییر رنگ دندان ها جلوگیری شود.
 • هنگام فعالیت های شدید ورزشی و سنگین که ممکن است با ضربه به سر و صورت همراه باشد و یا هنگام شنا، مراقب سیم های ارتودنسی باشید و در صورت امکان از محافظ استفاده کنید.
 • در صورت افتادن یا شل شدن براکت ها، به مطب مراجعه نمایید.
 • با مشاهده هرگونه زخم و ممانعت در غذا خوردن و صحبت کردن، هرگز براکت را دستکاری نکنید و به مطب مراجعه کنید.

مرحله ۱

نخ دندان معمولی: این نخ حداقل روزی یکبار برای تمیز کردن سطوح بین دندانها استفاده می شود. طول تقریبی ۳۰ سانتی متر از نخ را بریده و با استفاده از یک وسیله کمک کننده از بین سیم و دندان عبور دهید.

نخ دندان super floss : دارای یک قسمت نازک سفت و خشک برای عبور نخ از بین سیم و دندان و یک قسمت ضخیم اسفنجی و نرم برای تمیز کردن دور براکتها (نگین) می باشد.

مرحله ۲

نخ دندانهای معمولی : انتهای وسیله کمک کننده را در زیر سیم وارد نموده و آنرا بکشید تا نخ در زیر سیم قرار گیرد.

super floss : قسمت نازک نخ را از زیر سیم عبور داده و آنرا بکشید تا نخ در زیر سیم قرار بگیرد.

مرحله ۳

نخ دندان معمولی : با گرفتن دو طرف نخ دندان با انگشتان دو دست، به آرامی نخ را در بین دندانها کشیده و خیلی ملایم آنرا بر روی سطح دندان به بالا و پائین حرکت دهید. به خاطر داشته باشید که نخ تا زیر لثه و بر روی دو دندان مجاور حرکت داده شود.

super floss : نخ دندان Super Floss را از بین سیم و دندانها عبور داده و قسمت ضخیم نخ را دور براکتهای هر دو دندان مجاور حلقه کرده و به آرامی دور آن حرکت دهید.

نخ را از سمت آلوده بیرون کشیده و قسمت دیگری از آن را برای دندان بعدی استفاده نمائید.

مرحله ۱

ابتدا کمی خمیر دندان روی مسواک قرار دهید، به نحوی که در داخل الياف مسواک فرو رود و سپس از بیرون دندانها ، از آخرین دندان سمت راست بالا شروع کنید و تا آخرین دندان سمت چپ بالا ادامه دهید. دقت کنید مسواک باید زاویه تقریبی ۹۰ درجه با سطح خارجی براکت داشته و جهت الياف مسواک به سمت براکتها باشد. برای امکان نفوذ الياف مسواک به فضای بین دندانها و براکتها لازم است از حرکات لغزشی با دامنه کوتاه یا حرکات چرخشی استفاده نمائید.

مرحله ۲

در این مرحله سطح خارجی دندان بین براکتها و حاشیه آنها تمیز می گردد. برای این منظور باید مسواک زاویه تقریبی ۴۵ درجه با سطح خارجی دندان داشته و جهت الياف مسواک به سمت براکتها باشد. برای امکان نفوذ الياف مسواک به شیار بین لثه و دندان لازم است از حرکات الغزشی با دامنه کوتاه یا حرکات چرخشی استفاده نمائید.

مرحله ۳

 باقیمانده سطح خارجی دندان، یعنی فاصله بین براکتها تا سطح جونده دندانها در این مرحله تمیز می شود. برای این منظور زاویه مسواک با سطح خارجی دندان تقریبا ۴۵ درجه بوده و جهت نوک الیاف مسواک به سمت براکت می باشد. برای نفوذ مسواک به تمامی نواحی از حرکات لغزشی با دامنه کوتاه یا حرکات چرخشی استفاده نمائید.

مرحله ۴

باقیمانده سطح خارجی دندان ، یعنی فاصله بین براکت تا لثه در این مرحله تمیز می شود. برای این منظور زاویه مسواک با سطح خارجی دندان تقریبا ۴۵ درجه بوده و جهت نوک الیاف مسواک به سمت شیار لثه ای می باشد. برای نفوذ مسواک به تمامی نواحی از حرکات لغزشی با دامنه کوتاه یا حرکات چرخشی استفاده نمائید.

مرحله ۵

با حرکات چرخشی یا حركات لغزشی با دامنه کوتاه هر قسمت از سطح جونده دندان ها را با دقت تمیز کنید. توجه کنید برای تمیز شدن کامل این نواحی لازم است حداقل ۸ بار حرکت لغزشی یا چرخشی در ناحیه تکرار گردد.

مرحله ۶

در این مرحله سطح داخلی دندانها تمیز می گردد . برای این منظور با قرار دادن مسواک بطور مایل و با حرکات لغزشی با دامنه کوتاه این عمل را انجام دهید. پشت دندانهای ثنایای پایین را با حرکت از پائین به بالا و پشت دندانهای ثنايای بالا را با حرکت از بالا به پائین تمیز نمائید . پشت دندانهای آسیاب بالا را با حرکت از بالا به پایین و پشت دندانهای آسیاب پایین را با حرکات از پایین به بالای مسواک تمیز کنید . در انتها برای تمیز شدن زبان از باقیمانده مواد غذایی و خوشبو شدن دهان می توانید زبان را به آرامی از عقب به جلو مسواک نمایید.

برس بین دندانی وسیله مفید دیگری در تمیز کردن دندانها ، براکتها و لثه ها می باشد که به سالم نگهداشتن آنها کمک می کند. این وسیله برای تمیز نمودن نواحی دندانی که در زیر سیم و اطراف براکتها قرار گرفته اند، می باشد. از این وسیله به آهستگی و با دقت مطابق شکل استفاده نمائید ، تا به براکتها آسیب نرسد. نحوه استفاده در فک پایین مشابه فک بالا می باشد.

برای حفظ سلامتی دندانها و لثه بعد از هر بار غذا خوردن و پس از هر بار خارج نمودن پلاک های متحرک، دندانها را مسواک زده و سپس دو طرف آنها را با یک مسواک نرم و آب گرم تمیز کنید. از بکار بردن برس های خشن و یا مواد شوینده و پاک کننده مانند وایتکس خودداری کنید. در صورتیکه پلاک متحرک کثیف یا بدبو شده است برای تمیز کردن آن می توانید از قرص های تمیز کننده مانند دیسکلوزین که به همین منظور وجود دارد ، استفاده نمایید وسایل خارج دهانی مانند نوارهای پشت گردن و یا روی سر را می توان با آب سرد و صابون مایع شستشو داد. برای تمیز نمودن قسمتهای نازک از پارچه مرطوب همراه با کف صابون استفاده کنید.

تمیز نمودن مواد غذایی از اطراف دستگاههای ثابت نیاز به رعایت کامل بهداشت دهان دارد ، لذا پس از میل نمودن هر ماده غذایی ، دندانهای خود را بطور صحیح و کامل مسواک زده و هنگامی که در خانه نیستید حتما مسواک ارتودنسی خود را به همراه داشته باشید و طبق روش آموزش داده شده ، مسواک و نخ بزنید. هر دندان باید به تنهایی و با دقت مسواک شود. در صورتیکه درست مسواک نزده باشید ، مورد ویزیت قرار نمی گیرید. همواره در تمام ویزیت ها مسواک خود را بهمراه داشته باشید. در غیر این صورت ، در صورت نیاز در همان جلسه باید مسواک تهیه نمائید. در صورتیکه نحوه مسواک زدن خیلی بد باشد.

 اولا : نیاز به پرداخت (پولیش) توسط ارتودنتیست و یا دستیاران وی بوده و مستلزم پرداخت هزینه ای توسط شماخواهد بود .

 ثانيا : برای کنترل بهداشت دهان بجای کنترل های ماهیانه باید به طور هفتگی مراجعه نمائید .

 • از قرار دادن پلاک در معرض مستقیم نور خورشید با حرارت و یا قرار دادن آن در آب جوش اجتناب کرده تا باعث تغییر شکل آن نشوید. در صورتیکه قطعه ای از پلاک جدا شده و بلعیده شود در اغلب موارد بطور طبیعی دفع شده و جای نگرانی نخواهد بود. به هر حال موضوع را به ارتودنتیست خود اطلاع دهید.
 • به هیچ عنوان از خمیردندان برای تمیز کردن پلاک های متحرک ( معمولی و شفاف ) استفاده نکنید.
 • مراقبت از نگهدارنده متحرک معمولی : در صورتیکه نگهدارنده متحرک شما از نوع معمولی است ، از دستکاری اجزاء سیمی خودداری کنید و پلاک را هر روز حداقل یکبار با مسواک نرم و آب ، تمیز کنید.
 • مراقبت از نگهدارنده متحرک شفاف : در صورتیکه از نگهدارنده متحرک شفاف استفاده می کنید، یک مسواک (معمولا مسواک ارتودنسی قبلی) خود را بهمراه صابون مایع یا مایع ظرفشویی برای تمیز کردن پلاک استفاده نمایید. برای این منظور پلاک را بطور کامل روی کف دست گذاشته و مسواک بزنید .
 • از گرفتن یک طرفی پلاک برای مسواک زدن اجتناب نمایید، چون می تواند باعث شکستن پلاک شفاف گردد.

روز اول بعد از قرار دادن براکتها (نگین ها) بر روی دندانها ، از خوردن و آشامیدن مواد رنگی مانند چای، نوشابه ، سس، رب و … خودداری کنید. در طی دوره درمان جهت جلوگیری از آسیب به وسایل بایستی از خوردن غذاهای سفت مثل یخ، ته دیگ ، نان خشک ، آجیل ، خشکبار و … و غذاهای چسبناک مثل شکلات، گز، آدامس، پنیر پیتزا ، آب نبات و … اجتناب گردد. از گاز زدن مواد غذایی مانند ساندویچ، سیب، هویج و میوه های مشابه با دندانهای جلو خود داری نمایید و قبل از خوردن آنها را با کارد تکه تکه کنید. دانه های بلال را نیز با کارد جدا کرده و سپس میل نمایید. هسته میوه های هسته دار مانند هلو، شلیل، زردآلو، گوجه سبز و… باید قبل از خوردن جدا شود. تنقلات مانند تخمه، پسته، فندق و بادام ابتدا باید خرد و یا آسیاب شده و سپس میل شوند. گاز زدن ساندویچ و میوه ها ، با دندانهای جلو ممنوع است.

هیچ نظری وجود ندارد