تیم دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی کلینیک مهدیس برای درمان و ترمیم پوسیدگیهای دندانی و همچنین به دنبال بهبود لبخند طبیعی و رسیدن به یک طرح لبخند مطلوب که هنر دندانپزشک ترمیمی است آماده ارایه به شما بیماران عزیز میباشد که با ترمیم های پیشگیرانه و محافظه کارانه تا بازسازی دندانهایی که به میزان زیاد دچار تخریب شده‌اند و از سوی دیگر در تصحیح ناهنجاری زیبایی دندانهای جلو از جمله بدرنگی‌ها، منظم کردن دندانها، بستن فاصله بین دندانها، صاف کردن دندانهای کج رویش یافته و … را در بر می‌گیرد.

انواع درمانهای زیبایی دندان

۱– درمان تغییر رنگهای دندانی:
تغییر رنگ دندانها بدلایل مختلف نظیر استفاده از بعضی داروها همچون تتراسیکلین در دوران کودکی، وجود فلوراید اضافی در آب آشامینی، تب یا اسهال شدید در دوران کودکی که دندانها در حال شکل گیری هستند و یا درمان ریشه دندانها اتفاق می‌افتد که این تغییر رنگها معمولا عمقی می باشد از سوی دیگر نوشیدن بیش از حد چای و کشیدن سیگار باعث تغیر رنگ می شوند.
امروزه میتوان با استفاده از داروهای سفید کننده و خاص و بدون صدمه به نسج دندان این تغییر رنگها را اصلاح نمود در مواردیکه تغییر رنگ به دارو جواب مناسب ندهد می‌توان با استفاده از یک صفحه کامپوزیتی یا سرامیکی (چینی) که لامینیت نامیده می‌شود و روی سطح بیرونی دندان که به سمت لب قرار دارد چسبانده میشود درمان نمود.
۲– بستن فضای بین دندانها:
بعلل مختلف ممکن است فضا بین دندانها موجود باشد در بعضی بیماران فضا بین دو دندان یا بصورت منتشر بین تمام دندانهای جلو باشد می توان با استفاده از کامپوزیت یا لامینیت سرامیکی (صفحه چینی) فضاها را بست و ظاهری بسیار زیباتر ایجاد نمود.
۳– منظم نمودن دندانها :
در گذشته تنها راه حل منظم کردن دندانهایی که چرخیده اند، روی هم قرار گرفته، کج رویش یافته اند و … ارتودنسی بوده است که در بعضی موارد بعلت طولانی بودن مدت درمان ارتودنسی (از یک تا چند سال) یا بالا بودن سن بسیاری از بیماران تمایل به ارتودنسی ندارند. خوشبختانه اکنون با استفاده از لامینیتهای کامپوزیتی سرامیکی که روی سطح بیرونی دندانها کار گذاشته می شوند می توان اقدام به درمان در حداقل زمان (۱-۳ هفته) نمود (بایستی در نظر داشت در مواردیکه نامنظمی شدید است تنها راه درمان ارتودنسی می باشد.)
۴– افزایش طول دندانها:
بعضی بیماران بصورت وراثتی دارای دندانهایی کوتاه هستند یا اینکه بعلت سایش، شکستگی یا افزایش سن دندانهایشان کوتاه شده است که می توان براحتی این مشکلات را درمان نمود.
۵– درمان دندانهایی که بد شکل یا کوچکتر از حد طبیعی هستند:
در بعضی موارد یک یا چند دندان کوچکتر از حد طبیعی بوده یا به علت نبود مادرزادی یک دندان، دندان مجاور در محل غیر طبیعی رویش می یابد و باعث می شودند لبخند بیمار غیر طبیعی و نا زیبا باشد که می توان با حداقل تراش یا بدون تراش با استفاده از پوشش از جنس کامپوزیت یا سرامیک شکل و اندازه مناسب را ایجاد و لبخند طبیعی و زیبا برای بیمار فراهم نمود.
۶– ترمیم دندانهای شکسته:
بعلل مختلف ممکن است دندانهای جلو دچار شکستگی شوند که این شکستگیها در دوران کودکی یا نوجوانی بعلت زمین خوردن و در دوران بزرگسالی بعلت تصادف اتفاق می افتد در گذشته تنها راه درمان روکش یا کراون بوده که مستلزم تراش زیاد دندان می‌باشد خوشبختانه امروزه می توان بلا فاصله و با استفاده از ترمیم‌های کامپوزیتی یا لامینیت‌های سرامیکی که نیاز به حداقل آماده سازی را دارند اقدام به درمان نمود بطوریکه آنقدر طبیعی بازسازی انجام شود که قابل تشخیص نباشند.
همین اتفاق بعلل مختلف ممکن است برای دندانهای آسیاب (دندانهای عقب یا خلف) پیش آید بعنوان مثال بعلت پوسیدگی یا خوردن غذاهای سفت یا وجود خرده ای استخوان و غیره بهمراه غذا و یا عادت نا مناسب شکستن تخمه، پسته و … این دندانها دچار شکستگی می‌شوند که در گذشته تنها راه حل استفاده از ترمیم‌های کامپوزیتی همرنگ دندان یا پرکردگیهای مخصوص از جنس چینی که در لابراتوار ساخته می شوند و از استحکام بسیار بالایی برخوردارند با حداقل تراش و آسیب نسج سالم دندان آنها بازسازی نمود.
۷– ترمیم دندانهای آسیاب (خلفی) با مواد همرنگ:
سوالی که از سوی بسیاری از بیماران مطرح می شود این است که آیا ترمیم‌های همرنگ از مقاومت و دوام کافی برای ترمیم دندانهای آسیاب برخوردارند؟
بله، می‌توان براحتی و بدون نگرانی از این مواد برای ترمیم دندانهای آسیاب استفاده کرد بشرطی که دندانپزشک از تخصص و مهارت کافی برخوردار بوده و از انواع مقاوم مواد همرنگ که مخصوص ترمیم دندانهای آسیاب هستند استفاده نماید در این صورت می توان مطمئن بود که ترمیمی زیبا و با دوام (طول عمر ۷- ۱۰ سال ) انجام شده که هنگام خندیدن و یا باز بودن دهان به هیچ وجه قابل تشخیص نمی‌باشد. بدیهی است که در صورتیکه یک دندان پوسیده درست ترمیم و یا بازسازی شود در آینده نیاز به درمانهای وسیعتر نظیر درمان ریشه و قراردادن روکش یا جایگزینی با ایمپلنت نخواهد داشت.

امالگام، کامپوزیت، ونیرهای کامپوزیت، لامینیت یا پوششهای چینی زیبایی، روکشهای زیبایی، سفید کردن دندانها، طراحی لبخند که تماما توسط متخصصین ترمیمی وزیبایی انجام میگردد.

آمالگام، ماده پرکننده ایده آلی در دندانپزشکی است؛ چون علاوه برارزان و بادوام بودن، سازگاری مناسبی با بافت های دهان و دندان دارد. آمالگام یکی از پرمصرف ترین مواد پرکننده در دندانپزشکی ترمیمی است؛ آلیاژی از جیوه و چند فلز دیگر مانند نقره، قلع، مس و روی.
آمالگام از نظر رنگ با دندان های طبیعی اختلاف زیادی دارد و بدتر از آن بعد از قرار گرفتن در محیط دهان به تدریج ممکن است رنگش تیره تر هم بشود. بنابراین استفاده از آن برای پرکردن دندان های پیشین که هنگام صحبت کردن دیده می شوند، مناسب نیست. اما برعکس به دلیل استحکام خوبی که دارد، می توان از آن برای پرکردن دندان های آسیاب بزرگ و کوچک که فشار جویدن را تحمل می کنند، استفاده کرد.
چرا آمالگام بیش از سایر مواد پرکننده در دندانپزشکی ترمیمی به کار گرفته می شود؟ یکی از دلایل آن این است که آمالگام تطابق نسبتا خوبی با دیواره های حفره دندان پس از برداشتن پوسیدگی، برقرار می کند بنابراین بزاق و میکروب های پوسیدگی زا نمی توانند از حاشیه پرکردگی آمالگام دوباره وارد دندان شوند و بار دیگر دندان را پوسیده کنند.
نمک های فلزی حاصل از واکنش آمالگام و بزاق، فاصله بین دندان و آمالگام درون حفره را پر کرده و دیگر جایی برای نفوذ میکروب ها و پوسیدگی ثانویه دندان باقی نمی ماند. به زبان ساده تر دندان هایی که با آمالگام در مقایسه با مواد پر کننده همرنگ دندان، پر می شوند در آینده کمتر در حادثه پرکردگی، دچار پوسیدگی می شوند.

وقتی که آمالگام به تازگی با جیوه مایع مخلوط می شود، خاصیت شکل پذیری دارد. بنابراین می توان آن را به آسانی درون حفره آماده شده دندان که تمام پوسیدگی های آن خارج شده است، فشرده کرد. پس از اینکه دندانپزشک با آمالگام حفره دندان شما را پر کرد، با وسایل مخصوصی به آن شکل می دهد و شیارها و برجستگی های یک دندان طبیعی را روی آن به وجود می آورد. سپس آن را با قلمهای مخصوصی براق می کند. فراموش نکنید یک هفته پس از ترمیم دندانتان با آمالگام برای پرداخت نهایی پرکرد گی دندانتان به دندانپزشک مراجعه کنید.

ترمیم دندان با آمالگام بسیار آسان است و تکنیک خیلی پیچیده ای ندارد. با آمالگام به راحتی می توان شکل طبیعی دندان را بازسازی کرد. همچنین ترمیم های آمالگام فشارهای جویدن را تحمل می کنند و مقاومت کافی در برابر شکستن دارند. معمولا یک ترمیم آمالگام مناسب، سال ها به شما سرویس می دهد. عیب اساسی آمالگام این است که به ساختمان دندان باند نمی شود برعکس مواد ترمیمی همرنگ دندان که با مولکول های مینا و عاج باند می شوند. رنگ تیره آمالگام هم، چندان زیبا نیست به همین دلیل، این ماده نقره ای، در برخی کشورهای اروپایی، از رده خارج شده است.

کامپوزیتهای دندانی به طور خلاصه ترکیبی از یک ماده زمینه ای ( ماتریکس ) رزینی هستند که با ذراتی به نام فیلر در اندازه ها و اشکال مختلف پر شده و استحکام یافته اند. ترکیب فوق به صورت خمیری درآورده می شود که در اثر تابش نور با طول موجی خاص، سخت شده و پس از پرداخت و پولیش کردن بسیار شبیه نسج دندان می شود.

شاید بد نباشد در ابتدا یک تعریف ساده اما عملی در مورد لامینت (ونیر) داشته باشید.
– لامینت یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصلهٔ بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود). به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند.
لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لامینت‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند.
لامینت‌های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لامینت‌های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است.
برای سفید کردن دندانها که به اصطلاح Bleaching می گویند از مواد شیمیایی استفاده می شود این مواد که پر اکسید هیدوژن نام دارد, دچار تغییر رنگ در دندان می شود. مواد بلیچینگ دندان به داخل ساختار کریستالی لوله مانند مینا نفوذ کرده و رنگ دانه های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.
با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود . مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت می باشد و دارای غلظت های متفاوتی است. در بلیچینگ مطبی از هیدروژن پر اکسید استفاده می شود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پر اکسید استفاده میگردد تا دندان های سفیدی به بیمار هدیه شود.

هیچ نظری وجود ندارد